X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.05.2025 р. № 2781/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….. щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків (Заявник) у зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи та сплачує єдиний податок у розмірі 5 відсотків.

Юридична особа – платник єдиного податку третьої групи  (Дарувальник) має право вимоги до контрагента Дарувальника (далі – Боржник) за надані послуги за договором між Дарувальником та Боржником.

Дарувальник планує подарувати на користь Заявника право вимоги, яке Дарувальник має до Боржника за Договором на всю суму заборгованості Боржника або її частину, а також передати інші додаткові права.

Заявник та Дарувальник планують укласти:

договір дарування, за яким Дарувальник безоплатно дарує на користь Заявника право вимоги;

акт приймання-передачі безоплатно отриманого Заявником права вимоги.

В результаті дарування Дарувальником на користь Заявника права вимоги:

заявник стане новим кредитором Боржника за договором в повній мірі або в частині переданого права вимоги;

до Заявника як до нового кредитора перейдуть інші додаткові права, які мав Дарувальник за Договором.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи правильно розуміє платник податків, що має право прийняти безоплатний дарунок від Дарувальника у вигляді права вимоги без порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування?

2. Чи правильно розуміє платник податків, що в результаті отримання безоплатного дарунку від Дарувальника у вигляді права вимоги, у платника податків виникне необхідність оподатковувати вартість безоплатно отриманого права вимоги?

3. Чи правильно розуміє платник податків, що в результаті отримання безоплатного дарунку від Дарувальника у вигляді права вимоги, базою оподаткування для платника податків буде договірна (контрактна) оцінка вартості безоплатно отриманого права вимоги,  визначена платником податків та Дарувальником у договорі дарування?

4. Чи правильно розуміє платник податків, що ставка, за якою буде оподатковуватись безоплатно отримане платником податків право вимоги становитиме 5 відс. від договірної (контрактної) оцінки вартості переданого права вимоги?

5. Чи правильно розуміє платник податків, що датою виникнення у платника податків зобов’язання зі сплати вартості безоплатно отриманого права вимоги, буде дата підписання  платником податків і Дарувальником акта приймання-передачі безоплатно переданого права вимоги?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Згідно з п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку,
які відносяться до третьої групи, належать фізичні особи – підприємці, які
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають
з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п. 292.1 ст. 292 Кодексу).

При цьому до суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг).

Безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними згідно із законодавством, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.

Таким чином, у разі якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи безоплатно отримується від юридичної особи (дарувальника) дарунок у вигляді права вимоги до третьої особи (Боржника), на підставі договору дарування, і за таким правом вимоги платник єдиного податку отримує безоплатно товари (роботи, послуги), пов’язані з його господарською діяльністю і в межах обраних КВЕД, то дохід у вигляді вартості отриманого права вимоги може бути включений до доходу платника єдиного податку.

Разом з тим, якщо зазначене право вимоги не стосується господарської діяльності платника єдиного податку, то дохід у вигляді вартості безоплатно отриманого права вимоги не є доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, але з метою оподаткування сума такого доходу оподатковується за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого передбачено, що об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначені п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

Так до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді:

дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді:

вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку обєкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5
ст. 164 Кодексу (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом IV Кодексу для оподаткування додаткового блага.

Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.6 ст. Кодексу).

Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить, зокрема, для платників, зазначених у п.п. 1 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, 5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1 п.п. 1.2 п. 161
підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»
Кодексу, крім доходів, які оподатковуються за ставкою, визначеною п.п. 4 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу) (п.п. 1 п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 та п.п. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та військовий збір, використовуючи ставку, визначену п.п. п.п. 1.3 п. 161             підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. 

Враховуючи викладене, дохід у вигляді подарованого юридичною особою  права вимоги, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому юридична особа повинна виконати всі функції податкового агента, визначені Кодексом.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.