X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.05.2025 р. № 2792/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – Компанія) щодо дисконтування дебіторської заборгованості, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у звернені, Компанією у 2021 році та на початку 2022 року укладено ряд договорів на постачання грального обладнання на умовах відстрочення платежу: 20% вартості оплачується авансом до моменту постачання, а решта 80% – шляхом 48 послідовних щомісячних платежів, починаючи через 60 календарних днів після постачання товару.

У момент відвантаження товару Компанія визнавала 80% попередньої договірної вартості товару як довгострокову дебіторську заборгованість, відображаючи її за теперішньою (дисконтованою) вартістю.

Частина довгострокової дебіторської заборгованості за зазначеними договорами, яка підлягала погашенню протягом 12 місяців з дати балансу відповідно до графіка платежів, відображалась у складі поточної дебіторської заборгованості.

У 2024 році в зв’язку із широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України та запровадженням в Україні воєнного стану, умови оплати за деякими договорами були змінені шляхом укладання додаткових угод. Компанією було ініційовано перегляд моделі дисконтування та повторний розрахунок теперішньої вартості довгострокової дебіторської заборгованості.  

Зважаючи на те, що доходи та витрати від визнання довгострокової заборгованості за теперішньою вартістю безпосередньо впливають на визначення бази оподаткування податком на прибуток, Компанія просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи вимагає Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість» (далі – НП(С)БО10) дисконтування дебіторської заборгованості у разі суттєвої відстрочки платежу?

2.Чи нормативно визначено конкретний метод чи модель такого дисконтування?

3. Чи вся сума довгострокової дебіторської заборгованості, включаючи частину, яка відповідно до НП(С)БО10 підлягає погашенню протягом 12 місяців з дати балансу, може бути предметом дисконтування для цілей бухгалтерського обліку?

4. Чи розраховується податок на прибуток виходячи з даних бухгалтерського обліку (за загальним правилом, без коригувань, якщо платник не підпадає під п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу?

 

Щодо питань 1- 4

Що стосується обліку дисконтування заборгованості при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, то згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями  Кодексу.

Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з дисконтування довгострокової дебіторської заборгованості за  договором відстрочки платежу.

Такі операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні») (зі змінами).

Отже, з питання порядку дисконтування довгострокової дебіторської заборгованості за  договором відстрочки платежу доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).