Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ( ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у звернені повідомила, що зареєстрована як фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування (друга група єдиного податку за ставкою 20 %). Здійснює діяльність оптової торгівлі згідно зареєстрованих код КВЕД. Розрахунок за постачання товару здійснюється Замовниками на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця.
В процесі здійснення діяльності виникають ситуації, коли постачання товару для Замовника відбувається на умовах передоплати на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця, проте з певних причин виникає необхідність в повернені грошових коштів для Замовника. Повернення може відбуватися через місяць, квартал, півроку, рік після їх зарахування на рахунок фізичної особи – підприємця. Повернення грошових коштів може відбуватися в різних статусах: в статусі платника єдиного податку та в статусі платника загальної системи оподаткування.
У зв’язку з цим, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи включаються грошові кошти до складу доходу фізичної особи – підприємця другої групи, якщо такі кошти отримані від Замовника і були йому повернуті, про те не в той самий день/тиждень/квартал/рік?
2. Якщо платником податків був отриманий дохід у 2024 році, про те повернення Замовнику відбулося вже в 2025 році – чи враховується цей дохід до складу доходу фізичної особи – підприємця другої групи? Чи вірно платник податків розуміє, що при даній ситуації платник податків, як фізична особа – підприємець другої групи, повинна уточнити показники поданої Декларації за 2024 рік, в якому така сума була включена до складу доходу?
3. Які документи платник податків повинен зберігати від Замовника у випадку повернення грошових коштів для того, щоб не врахувати такі грошові кошти в склад доходу фізичної особи – підприємця?
4. Якщо уявити ситуацію, що платником податків отриманий дохід у квітні 2025 року, будучи платником єдиного податку другої групи, проте з 1 липня 2025 року платник податків перейде на загальну систему оподаткування. Якщо питання повернення грошових коштів виникне в період мого перебування на загальній системі оподаткування (починаючи з липня 2025 року) як в такому випадку відображати повернення грошових коштів? Чи включається така сума доходу до складу доходу фізичної особи – підприємця платника єдиного податку? Як відобразити повернення грошових коштів в бухгалтерському обліку фізичної особи – підприємця платника загальної системи оподаткування?
5. Якщо уявити ситуацію, що дохід був отриманий платником податків в статусі платника загальної системи оподаткування, а повернення грошових коштів відбувається платником податків в статусі платника єдиного податку друга група: як відобразити дане повернення? Що платник податків як фізична особа – підприємець має врахувати для правильного відображення доходу у відповідних Деклараціях?
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 Кодексу до платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
обсяг доходу не перевищує 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), послуги з надання доступу до мережі Інтернет, а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.
Доходом платника єдиного податку для фізичної особи - підприємця - дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
При цьому до складу доходу, визначеного ст. 292 Кодексу, не включаються, зокрема, суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу).
Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу (п. 292.13 ст. 292 Кодексу).
Крім того, згідно з п. 296.1 ст. 296 Кодексу фізичні особи – підприємці, зокрема, платники єдиного податку другої групи, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Разом з тим для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абзац перший п. 44.1 ст. 44 Кодексу).
Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020
№ 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втратили чинність форми Книги обліку доходів, Книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579, та скасовано реєстрацію книг у податкових органах.
Проте зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом України від 14 липня 2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців», щодо форми обліку доходів і витрат у довільній формі (в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо)), не скасовують обов’язку дотримуватися платниками єдиного податку, зокрема другої групи, вимог заповнювати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця на підставі первинних документів у відповідності до норм
п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Щодо першого та другого питання
Якщо зарахування та повернення коштів у випадках, визначених п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу, відбулося в одному звітному періоді, то такі кошти не включаються до складу доходу фізичної особи – підприємця - платника єдиного податку другої групи та не підлягають відображенню у податковій декларації платника єдиного податку.
У разі якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи, повертає в іншому податковому періоді, то така фізична особа повинна включити таку суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому ці кошти отримано, та здійснити перерахунок доходу у звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення. Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточненої декларації до раніше поданої декларації або уточнення показників у складі звітної декларації за наступний податковий період.
Щодо третього питання
Відповідно до ст. 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено, що розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених Законом № 265, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.
Форму та зміст розрахункових документів визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за № 220/28350).
Відповідно до ст. 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій
(далі – РРО) або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій (далі – ПРРО) зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Отже, у розумінні Закону № 265 відповідними розрахунковими документами, які підтверджують справжність здійснення розрахункових операцій можуть слугувати лише: фіскальні чеки РРО та/або ПРРО; розрахункові квитанції у випадку використання книг обліку розрахункових операцій; квитанції установ банків про здійснення оплати.
Таким чином, оскільки реквізити фіскального чеку РРО та/або ПРРО
не містять інформації про фізичну особу, якій повертаються кошти (аванс, передоплата), то у разі відсутності листа-заяви про повернення зазначених коштів уся їх сума включається до доходу платника єдиного податку з відповідним оподаткуванням.
Щодо четвертого та п’ятого питання
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, встановлено ст. 177 Кодексу.
Згідно з п. 177.2 ст. 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи –підприємця.
Відповіднодо п. 177.10 ст. 177 Кодексу фізичні особи - підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Наказом Міністерства фінансів України від 13 травня 2021 року № 261 затверджено Типову форму, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Типова форма), та Порядок її ведення (далі – Порядок № 261).
Відповідно до п. 1 розділу І Порядку № 261 на підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід/ понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.
Згідно з п.п. 6 п. 1 розділу ІІ Порядку № 261 самозайняті особи заносять до Типової форми відомості, за якими здійснюється облік доходів і витрат, у такому порядку, зокрема:
інформація про документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю або провадженням незалежної професійної діяльності, зазначається у графах 5-10, відповідно:
у графі 5 зазначаються реквізити документа, який підтверджує понесені витрати, що безпосередньо пов’язані з отриманим доходом / пов’язані з провадженням незалежної професійної діяльності. Документами, які підтверджують витрати, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів (робіт, послуг).
Таким чином, якщо фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування повертає кошти, зазначені у п.п. 5 п. 292.11 ст. 292 Кодексу, отримані у період перебування на спрощеній системі оподаткування та включені до доходу платника єдиного податку, то операція з повернення таких коштів відображається у відповідних графах Типової книги за наявності підтвердних документів. При цьому, якщо зазначені кошти повертаються платником єдиного податку, які були попередньо отримані фізичною особою – підприємцем на загальній системі оподаткування, то умовами спрощеної системи оподаткування не передбачено ведення обліку витрат платника єдиного податку.
Водночас слід зауважити, що кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів і матеріалів, що стосуються окремої справи.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |