Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України у зв’язку із надходженням звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.
Відповідно до звернення, Товариство здійснює діяльність у сфері неспеціалізованої оптової торгівлі з відвантаженням товару зі свого складу.
Товариство звернулося до контролюючого органу із наступним питанням (в контексті звернення):
Перед наданням відповіді на запитання повідомляємо, що виходячи із суті визначення індивідуальної податкової консультації, вимог до її оформлення та обсягу повноважень покладених на податкові органи, вбачається, що саме платники податків, при оформленні звернень на отримання індивідуальної податкової консультації повинні зазначати, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації та наводити фактичні обставини.
Формально звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації хоч і відповідає вимогам статті 52 Кодексу, водночас із його тексту не можливо встановити із застосування якої саме норми податкового чи іншого законодавства у Товариства виникли труднощі та потребують роз’яснення.
Товариством жодним чином не описано та не розкрито суті господарських операцій, а опис лише загального процесу «оптова торгівля з відвантаженням зі складу» не розкриває особливостей розрахунків з покупцями при продажу товарів, участі контрагентів Товариства у правовідносинах купівлі-продажу товарів, прав обов’язків та обсягу повноважень у таких правовідносинах, лише зазначено що оплата (попередня оплата) здійснюється з платіжного рахунку покупця на поточний рахунок Товариства, що не може розглядатись як зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації (наведення фактичних обставин).
Враховуючи викладене вище відповідь на питання надається із загальних норм чинного законодавства України.
Правові засади застосування РРО / ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені в Законі України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правових актах, прийнятих на його виконання.
Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено в розділі ІІ цього Закону.
Зокрема, у статті 3 Закону № 265 встановлено обов’язок СГ проводити розрахунки як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо), на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО / ПРРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
Обов’язок застосування РРО / ПРРО залежить не від форми розрахунків, а виникає виключно за наявності обставин, що супроводжують господарські операції СГ, які чітко визначені у законодавстві, у тому числі у нормах його прямої дії, які встановлюють винятки із загальних правил.
До таких винятків належить, зокрема, встановлене пунктом 2 статті 9
Закону № 265 право не застосовувати РРО / ПРРО при виконанні банківських операцій.
Слід зазначити, що відповідно до змін в законодавстві України запроваджених Національним банком України протягом 2023 року на виконання Закону України від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги» та на підставі Постанов Правління Національного банку України: від 03.03.2023 № 18 «Про затвердження змін до Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків»; від 24.11.2023 № 151 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України», якими внесені зміни до Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої Постановою Національного банку України від 29.07.2022 № 162, небанківські надавачі платіжних послуг отримали право відкривати своїм клієнтам рахунки.
Відповідно до нормативно-правових актів Національного банку України структура номера як банківського так і платіжного рахунку користувача формуються відповідно до положень Національного стандарту України «Фінансові операції. Правила формування міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні. (IBAN Registry:2009, NEQ) ДСТУ-Н 7167:2010», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 454.
Отже, не зважаючи на той факт, що структура номера банківського (поточного) та платіжного рахунку користувача формується за стандартом IBAN, на відміну від поточних рахунків, які обслуговуються виключно банками, платіжні рахунки обслуговуються небанківськими надавачами платіжних послуг,
При цьому банківські операції здійснюються виключно банками (юридичними особами, що отримали банківську ліцензію).
Виходячи з наведеного вище та як відповідь на питання звернення повідомляємо, що оплата (попередня оплата) за поставленні товари, отримана з платіжного рахунку споживача на поточний рахунок Товариства, не може прирівнюватися до платежів, зазначених у пункті 2 статті 9 Закону № 265, тому потребує застосування РРО / ПРРО Товариством.
Надати більш детальну консультацію ДПС позбавлена можливості через обмежений обсяг інформації зазначений у зверненні.
У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
____________________________________________________________________
Індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |