X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.05.2025 р. № 2853/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ТОВ «» (далі – ТОВ) щодо віднесення до складу доходів сум компенсацій, отриманих від покупця-нерезидента та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ТОВ здійснило поставку товару  покупцю-нерезиденту в режимі експорту з перетином митної території України. На території України було понесено пов’язані з поставкою товару витрати, а саме: сертифікація товару, митне оформлення та доставка документів  покупцю.

Зазначені витрати були включені до собівартості експортованого товару. При митному оформленні було застосовано ставку ПДВ-0%.

Після отримання товару покупець – нерезидент компенсував ТОВ вищезазначені витрати шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок. А також додатково покупець сплатив ТОВ винагороду за організаційно-супровідні послуги.

ТОВ просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

  1. Чи визнаються доходом для цілей оподаткування податком на прибуток вищезазначені компенсації?
  2. Чи визнаються доходом для цілей оподаткування податком на прибуток організаційно-супровідні послуги?
  3. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ вищезазначені компенсації і якщо є, то за якою ставкою?
  4. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ організаційно-супровідні послуги нерезиденту України, і якщо є, то за якою ставкою?

 

Щодо питань 1, 2

Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

При цьому визнання доходів, отриманих у вигляді компенсації за оплату на митній території України сертифікації товару, митне оформлення та доставку документів покупцю здійснюється згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування на підставі належним чином оформлених первинних документів.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні») (зі змінами).

Отже, з питання формування доходів у бухгалтерському обліку на суму  компенсації продавцю оплати на митній території України сертифікації товару, митне оформлення та доставку документів покупцю доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Щодо питань 3, 4

Згідно з підпунктами «а» – «г» п. 185.1 ст. 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 Кодексу розташоване на митній території України, ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України.

Під постачанням послуг відповідно до п.п. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 Кодексу розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Пунктами 186.2 – 186.4 ст. 186 Кодексу визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається по місцю реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або по місцю фактичного надання відповідних послуг.

Місцем постачання послуг, зазначених у п. 186.3 ст. 186 Кодексу, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 ст. 186 Кодексу, є місце реєстрації постачальника (п. 186.4 ст. 186 Кодексу).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання.

Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, ПДВ та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

Базою оподаткування для операцій з вивезення товарів за межі митної території України є договірна (контрактна) вартість таких товарів, зазначена в митній декларації, оформленій відповідно до вимог Митного кодексу України (п. 189.17 ст. 189 Кодексу).

Відповідно до п.п. «а» та «б» п. 193.1 ст. 193 Кодексу ставки ПДВ встановлюються від бази оподаткування у розмірах, зокрема 20 відсотків та 0 відсотків.

Відповідно до п.п. «а» п.п. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195 Кодексу операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Операції, зазначені у ст. 185 Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується ставки 0, 7 і 14 відсотків, оподатковуються за ставкою 20 відсотків (п. 194.1 ст. 194 Кодексу).

Відповідно до п.п. «а» п.п. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195 Кодексу операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Кодексу, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо.

Податковий облік ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, а тому при визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання тих чи інших товарів/послуг необхідно встановити фактичну сутність таких операцій, а також враховувати те, яким чином у бухгалтерському обліку відображається факт здійснення таких операцій.

Водночас об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема операції платника податку з постачання товарів/послуг, а не отримані таким платником доходи чи кошти (в тому числі компенсація витрат, пов’язаних з поставкою експортованого товару, зокрема сертифікація, митне оформлення, доставка документів покупцю).

Якщо вартість послуг, яка компенсується нерезидентом постачальнику –експортеру, включається до складу договірної (контрактної) вартості, що зазначена в належним чином оформленій митній декларації, то для цілей оподаткування ПДВ надання таких послуг не розглядається як окрема операція, а є складовою операції з вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту, яка підлягає оподаткуванню за нульовою ставкою.

Якщо зазначені у зверненні організаційно-супровідні послуги належать до категорії послуг, визначених у п. 186.3 ст. 186 Кодексу, то місцем постачання таких послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання. Оскільки отримувачем зазначених у зверненні послуг є нерезидент, то операція ТОВ з постачання таких послуг нерезиденту не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Якщо зазначені у зверненні послуги не належать до категорії послуг, визначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 ст. 186 Кодексу, то місцем постачання таких послуг відповідно до п. 186.4 ст. 186 Кодексу є місце реєстрації їх постачальника. Оскільки постачальником таких послуг є ТОВ, яке зареєстровано на митній території України, то операції ТОВ з постачання таких послуг нерезиденту є об'єктом оподаткування ПДВ, яка підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку за  ставкою 20 відсотків.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Водночас, з питання віднесення зазначених у зверненні послуг до тієї чи іншої категорії послуг рекомендуємо звернутися до ДП «», яке є розробником Державного класифікатора продукції та послуг, за адресою: ______.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).