Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих питань, пов’язаних із застосуванням норм, визначених пунктом 197.15 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Службою опрацьовуються окремі питання, пов’язані із постачанням будівельно-монтажних робіт із будівництва житла (у тому числі нового будівництва житла, капітального ремонту житла), що будується за державні кошти, а саме:
1) чи повинен генеральний підрядник нараховувати ПДВ на вартість матеріалів, які використовуються при виконанні таких будівельно-монтажних робіт;
2) чи повинен замовник компенсувати генеральному підряднику витрати на сплату ПДВ за придбаними матеріалами та послугами при виконанні таких будівельно-монтажних робіт;
3) яким чином необхідно відображати витрати зі сплати ПДВ за придбаними матеріалами та послугами при виконанні таких будівельно-монтажних робіт у договірній ціні та актах виконаних робіт (форма № КБ-2в);
4) чи зобов’язаний замовник компенсувати ПДВ, сплачене субпідрядними організаціями при виконанні таких будівельно-монтажних робіт, які мають договірні відносини з генеральним підрядником?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Відповідно до статті 5 розділу І ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини) регулюються нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).
Загальні положення про підряд (у тому числі будівельний підряд) визначено Главою 61 ЦКУ.
Відповідно до статті 837 Глави 61 ЦКУ за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно зі статтею 838 Глави 61 ЦКУ підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У такому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.
Підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб (стаття 839 Глави 61 ЦКУ).
Статтею 875 Глави 61 ЦКУ визначено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проєктно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проєктно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Об'єкти житлової нерухомості – це будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, дачні та садові будинки. (підпункт 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Відповідно до пункту 197.15 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти.
Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти, визначено в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України 09.08.2024 № 397.
Правила формування і коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187, 192, 198, 199 і 201 розділу V ПКУ.
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.
Щодо питання 1
У разі, якщо придбані генеральним підрядником з ПДВ товари (у тому числі матеріали)/послуги, необоротні активи призначені для використання або починають використовуватися повною мірою в операціях з постачання будівельно-монтажних робіт із будівництва житла за рахунок державних коштів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, то у генерального підрядника виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ (якщо генеральний підрядник зареєстрований як платник ПДВ).
Якщо придбані генеральним підрядником з ПДВ товари (у тому числі матеріали)/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково в неоподатковуваних ПДВ операціях, зокрема, в операціях з постачання будівельно-монтажних робіт із будівництва житла за рахунок державних коштів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, то у генерального підрядника виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ (якщо генеральний підрядник зареєстрований як платник ПДВ).
Щодо питань 2 і 4
Сума ПДВ, сплачена генеральним підрядником при придбанні товарів/послуг (у тому числі послуг, придбаних у залучених ним субпідрядників), необоротних активів, які призначені для використання або починають використовуватися повною мірою в операціях з постачання будівельно-монтажних робіт із будівництва житла за рахунок державних коштів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з пунктом 197.15 статті 197 розділу V ПКУ, включається відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку до складу первісної вартості запасів (товарів) / послуг (робіт).
Надалі така сума ПДВ компенсується замовником генеральному підряднику у складі договірної вартості таких будівельно-монтажних робіт, до якої також включається і вартість вказаних вище придбаних товарів/послуг (у тому числі послуг, придбаних у залучених ним субпідрядників), необоротних активів.
Таким чином компенсація замовником генеральному підряднику такої суми ПДВ відбувається безпосередньо при здійсненні оплати вартості будівельно-монтажних робіт із будівництва житла за рахунок державних коштів.
Щодо питання 3
Питання щодо формування сторонами договірної ціни (у тому числі її складових частин) та відображення витрат зі сплати ПДВ в актах виконаних робіт (форма № КБ -2в) не належать до компетенції ДПС.
Водночас, з таких питань ДПС рекомендує звернутися до Міністерства розвитку громад та територій України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |