Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення окремих питань оподаткування операцій з передачі побічного продукту та, керуючись статтею 52 глави 3 роздiлу II Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є сільськогосподарським виробником, яке займається вирощування органічної сільськогосподарської продукції, та є платником єдиного податку 4 групи та платником податку на додану вартість.
Одним із видів виготовлення продукції Товариства є соняшник. Товариство, як замовник, уклало договір про виготовлення продукції з давальницької сировини, а саме сировини: соняшник; готова продукція: олія соняшникова високо олійна нерафінована, невиморожена, пресована органічна, макуха соняшникова органічна, супутні технологічні продукти: лушпиння.
У зв’язку з тим, що лушпиння має енергетичну цінність і може використовуватись як паливо, сторони домовилися, що у виконавця послуг залишається (на безоплатній основі) до 6% утвореного лушпиння для покриття власних технологічних витрат (для забезпечення роботи парових котлів), решта лушпиння повертається Товариству. На підставі даного пункту, передбаченого сторонами в договорі, сторони склали акт використання побічного продукту, а саме: лушпиння соняшникового органічного, на технологічні потреби.
Враховуючи викладене вище, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи вважається реалізацією, в розумінні підпункту 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу, передача Товариством на безоплатній основі частини побічного продукту (лушпиння соняшникового органічного) виконавцю на підставі договору про давальницьку переробку;
2) у випадку негативної відповіді на 1 запитання даного звернення, чи буде достатнім документальним підтвердженням того, що передача Товариством частини лушпиння соняшника органічного виконавцю не є реалізацією:
- договір давальницької переробки з відповідною умовою про таку передачу;
- акт використання побічного продукту на технологічні потреби;
3) чи повинно Товариство нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ при здійсненні передачі Товариством частини побічного продукту (лушпиння соняшникового органічного) виконавцю на підставі договору про давальницьку переробку, у випадку, якщо така передача є безоплатною та прямо передбачена договором як частина технологічного процесу?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Давальницька сировина – це сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб’єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб’єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі (підпункт 14.1.41 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу).
Згідно з підпунктом 14.1.13 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу безоплатно надані товари, роботи, послуги:
товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладення таких договорів;
роботи (послуги), що виконуються (надаються) без висування вимоги щодо компенсації їх вартості;
товари, передані юридичній чи фізичній особі на відповідальне зберігання і використані нею.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу). При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).
Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено статтями 187 і 198 і 201 розділу V Кодексу.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм Кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 – 3
Оскільки відбувається передача (у тому числі на безоплатній основі) права власності на частину побічного продукту - лушпиння соняшника, що буде використовуватися як пальне для забезпечення функціонування парових котлів, від Товариства до виконавця, то у розумінні норм підпунктів 14.1.191 і 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу така передача розглядається як операція з постачання (продажу (реалізації)) товарів, яка для цілей оподаткування ПДВ є об’єктом оподаткування ПДВ.
За такою операцією Товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |