X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.05.2025 р. № 2949/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства від та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні Товариство перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності 3 групи зі ставкою єдиного податку 5 % доходу. Рішенням ГУ ДПС у Полтавській області № ____________ від __.03.2024   Товариству було анульовано реєстрацію платника єдиного податку __.03.2024, з __.04.2024 Товариство переведено на загальну систему оподаткування та зареєстровано платником податку на додану вартість  
 (далі – ПДВ).

Разом з цим, Товариством повідомлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду визнано протиправним та скасовано рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника єдиного податку та зобов’язано контролюючий орган поновити реєстрацію Товариства як платника єдиного податку третьої групи з відсотковою ставкою єдиного податку 5 % доходу з __.04.2024.  Постановою Другого апеляційного адміністративного суду рішення Полтавського окружного адміністративного суду залишено без змін.

З __.04.2024 по __.04.2025 Товариство реєструвало / отримувало податкові накладні, подавало податкові декларації з ПДВ, сплачувало податок. За березень 2025 року Товариство склало податкові накладні та зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних. __.04.2025 Товариство намагалося подати податкову декларацію з ПДВ за березень 2025 року, проте отримано відповідь щодо неприйняття «Виявлені помилки / зауваження: документ не може бути прийнятий – порушено вимоги п. 48.4 ст. 48 Кодексу».

Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання яким чином воно може подати податкову декларації з ПДВ за березень 2025 року?

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.

Порядок подання податкової звітності з ПДВ до контролюючого органу визначено ст. 49 Кодексу та регламентовано Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку , платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (абзац перший п.49.2 ст. 49 Кодексу).

Відповідно до п. 9 розд. ІІІ Порядку № 21 визначено, що декларація подається платником за звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до Кодексу.

Реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом  виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати ПДВ (пп. «в» п. 184.1 ст. 184 Кодексу).

Згідно з  п. 184.5 ст. 184 Кодексу з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних.

У разі анулювання реєстрації особи як платника ПДВ податкові зобов’язання визначаються на підставі податкової декларації з ПДВ за підсумками останнього звітного (податкового) періоду, визначеного п. 184.6       ст. 184 Кодексу.

Відповідно до п.184.7 ст. 184 Кодексу якщо товари / послуги, необоротні активи, суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник податку в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання по таких товарах / послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів / послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації платника податку шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення відповідно до закону.

Так, за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС Товариство зареєстроване платником ПДВ __.04.2024 на підставі поданої реєстраційної заяви (форма 1-ПДВ).

Протягом періоду з __.04.2024 (дати реєстрації платником ПДВ) до дати анулювання такої реєстрації виходячи з положень розділу V Кодексу Товариство виконувало обов’язки платника ПДВ, а саме: на обсяги постачання
товарів / послуг нараховувало ПДВ, складало та реєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, вело податковий облік, подавало податкові декларації з ПДВ та сплачувало ПДВ до державного бюджету.

Відповідно, за час перебування у статусі платника ПДВ (до дати анулювання реєстрації платником ПДВ), Товариство має дотримуватись правил, встановлених Кодексом для платників ПДВ.

Кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні Товариства, необхідно розглядати з урахуванням обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Водночас зазначаємо, що враховуючи викладене вище та керуючись вимогами чинного законодавства, до внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (інформація щодо реєстрації платником єдиного податку згідно рішення суду від __.03.2025) та реєстру платників ПДВ (інформація щодо анулювання реєстрації платником ПДВ згідно рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ) Товариство як платник ПДВ за умови наявності показників для декларування та здійснення операцій з постачання товарів / послуг зобов’язане продовжувати виконувати обов’язки покладені на таку особу – платника ПДВ, а саме: обчислювати, задекларувати та сплачувати ПДВ в порядку та строки визначені Кодексом.

Отже, враховуючи, що реєстрацію Товариства в якості платника ПДВ анульовано у зв’язку з відновленням статусу  платника єдиного податку 3 групи зі ставкою 5 % доходу  з включенням ПДВ до складу єдиного податку, Товариство не може подати податкову декларацію з ПДВ за березень 2025 року.

При цьому,  відповідно до положень  п. 36.1 ст. 36 Кодексу за Товариством залишається податковий обов’язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Кодексом.

Виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст.38 Кодексу).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).