X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.05.2025 р. № 2953/ІПК/99-00-21-02-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо надання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування окремих норм статті 39 розділу І Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній (Country-by-Country report) (далі – Звіт CbC) платником податків – нерезидентом та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу, в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що є юридичною особою, яка створена і здійснює діяльність за законодавством Федеративної Республіки Німеччини. Платник податків є учасником міжнародної групи компаній із головним офісом у місті Молін, штат Іллінойс, Сполучені Штати Америки. Платник податків здійснює діяльність в Україні через відокремлений підрозділ, зареєстрований Міністерством економіки України як представництво нерезидента та взято на податковий облік як постійне представництво нерезидента (далі – представництво).

Платник податків перебуває на обліку в Україні як нерезидент, який здійснює діяльність через представництво – платник податку на прибуток.

У 2024 році обсяг господарських операцій між платником податків і представництвом, предметом яких було фінансування витрат поточної діяльності представництва, перевищив 10 млн. грн.

Сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній у фінансовому році, що передує звітному, перевищив еквівалент 750 млн. євро. Фінансовий рік у міжнародній групі компаній триває з 1 листопада по 31 жовтня. Звіт CbC подається материнською компанією групи у Сполучених Штатах Америки.

У зв’язку з тим, що обсяг господарських операцій між платником податків і представництвом у 2024 році перевищив 10 млн. грн., платник податків планує до 1 жовтня 2025 року подати звіт про контрольовані операції і повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2024 рік.

У зв’язку з чим платник податків потребує роз’яснення на наступне питання:

 

Відповідно до підпункту 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, платник податків – резидент України, що належить до МГК, у випадках, визначених цим підпунктом, зобов’язаний подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, Звіт CbC в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній подається у разі, якщо сукупний консолідований дохід міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків, за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно із стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи компаній (за відсутності інформації – відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку), дорівнює або перевищує відповідний показник мінімального розміру сукупного консолідованого доходу, визначений підпунктом 39.4.10-2 цього пункту, та за наявності однієї з таких обставин, зокрема визначеної абзацом шостим цього підпункту:

між Україною та відповідною іноземною юрисдикцією податкового резидентства материнської компанії міжнародної групи компаній є чинний міжнародний договір, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, але не набрала чинності відповідна угода QCAA станом на дату закінчення фінансового року, за який згідно з підпунктом 39.4.11 цього пункту має бути поданий звіт у розрізі країн щодо такої міжнародної групи компаній.

Якщо більше ніж один учасник міжнародної групи компаній є платником податків – резидентом України та наявні одна або декілька обставин, визначених абзацами п’ятим – сьомим цього підпункту, міжнародна група компаній може призначити одного з таких учасників уповноваженим на подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній. Про таке призначення уповноважений учасник міжнародної групи компаній повідомляє центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, шляхом подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, визначеного підпунктом 39.4.2 цього пункту.

Відповідно до підпункту 14.1.113-3 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу –  міжнародна група компаній (для цілей статті 39 розділу I Кодексу), це дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних юрисдикцій (держав, територій) (зокрема якщо хоча б одна з таких осіб є податковим резидентом однієї іноземної юрисдикції (держави, території), який провадить господарську діяльність через постійне представництво в іншій юрисдикції (державі, території) та пов’язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов’язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов’язковою у разі, якщо б акції (корпоративні права) одного з таких учасників міжнародної групи компаній перебували в обігу на національному та/або іноземному організованому фондовому ринку (фондовій біржі).

Підпунктом 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу визначено, що постійне представництво – постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар’єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

Підпункт 14.1.254-2 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу визначає, що учасником міжнародної групи компаній (для цілей статті 39 цього Кодексу) є:

а) будь-яка окрема господарська одиниця міжнародної групи компаній (зокрема українська чи іноземна юридична особа або утворення без статусу юридичної особи), яку включено до консолідованої фінансової звітності такої міжнародної групи компаній для цілей такої звітності або яка обов’язково мала бути включена до консолідованої фінансової звітності у разі, якщо б акції (корпоративні права) такої окремої господарської одиниці міжнародної групи компаній перебували в обігу на національному та/або іноземному організованому фондовому ринку (фондовій біржі);

б) будь-яка така господарська одиниця міжнародної групи компаній, яку виключено з консолідованої фінансової звітності такої міжнародної групи компаній відповідно до критеріїв, визначених для цілей складання зазначеної звітності (щодо володіння чи контролю між юридичними особами або утворенням без статусу юридичної особи, матеріальності такої господарської одиниці для міжнародної групи компаній тощо);

в) будь-яке постійне представництво будь-якої господарської одиниці міжнародної групи компаній, зазначеної у підпунктах «а» і «б» цього підпункту, за умови що така господарська одиниця складає окрему фінансову звітність щодо такого постійного представництва для фінансових, регуляторних чи податкових цілей або для цілей внутрішнього управлінського контролю.

Відповідно до абзацу другого підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу пункту 12 розділу І Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2020 року № 839 із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 09 лютого 2024 року № 58 (далі – Порядок), платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати Повідомлення до 01 жовтня року, що настає за звітним.

Пунктом 6 розділу ІІ Порядку передбачено, що у графі 6.1 зазначається дата отримання інформації про своє призначення уповноваженим учасником міжнародної групи компаній або дата втрати такого статусу. Поле заповнюється, якщо більше ніж один учасник міжнародної групи компаній є платником податків - резидентом України та наявні одна або декілька обставин, визначених абзацами п’ятим – сьомим підпункту 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, міжнародна група компаній може призначити одного з таких учасників уповноваженим на подання Звіту. Про таке призначення уповноважений учасник міжнародної групи компаній повідомляє центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, шляхом подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, визначеного підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу.

Пунктом 9 розділу ІІ Порядку визначено, що у графі 10 зазначається код, який відповідає ролі платника податків у поданні Звіту. Залежно від обставин, визначених підпунктом 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, зазначається один із таких кодів, зокрема:

CBC709 – платник податків є учасником МГК, який не уповноважений материнською компанією міжнародної групи компаній на подання Звіту до контролюючого органу відповідно до вимог законодавства України чи юрисдикції податкового резидентства материнської компанії міжнародної групи компаній. У цьому разі в графі 15 має зазначатися код CBC801 або CBC802, або CBC809.

Відповідно до пункту 17 розділу ІІ Порядку у графі 15 зазначається інформація про статус подання Звіту міжнародною групою компаній. Для цього застосовується одне із можливих значень, зокрема:

CBC809 – звіт у розрізі країн подає учасник міжнародної групи компаній в Україні, оскільки виконується одна з умов згідно з абзацами п’ятим – сьомим підпункту 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу.

 Звіт у розрізі краї міжнародної групи компаній подається за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 14 грудня 2020 року № 764 із змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 21 грудня 2023 року № 709 (враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2024 року № 12)

Пунктом 53 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначено, що норми абзаців четвертого – сьомого підпункту 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу щодо подання платниками податків звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній – вперше застосовуються щодо фінансового року, який розпочинається у період з 1 січня до 31 грудня року, в якому Багатостороння угода CbC набрала чинності щонайменше з однією іноземною юрисдикцією – стороною Багатосторонньої угоди CbC, яка є партнером України щодо автоматичного обміну інформацією. Відповідні звіти за наявності підстав, визначених абзацами четвертим – сьомим підпункту 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, подаються з дотриманням строку подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, визначеного підпунктом 39.4.11 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу.

Багатостороння угода CbC набула чинності 04.07.2024.

Таким чином, обов’язок щодо подання Звіту CbC за 2024 рік виникає у платника податків, який є учасником відповідної міжнародної групи компаній, у тому числі постійного представництва, у зв’язку з тим, що виконуються вимоги, передбачені підпунктом 39.4.10 пункту 39.4 статті 39 розділу I Кодексу, зокрема абзацом шостим.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II Кодексу).