X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.05.2025 р. № 2982/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова  служба України за результатами розгляду звернення  фізичної особи – підприємця, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.

Відповідно до звернення, Підприємець перебуває на загальній системі оподаткування та зареєстрований платником податку на додану вартість (далі – ПДВ), здійснює діяльність з оптової торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами. У господарській діяльності Підприємець використовує матеріальні цінності та паливо, так як автомобілем доставляє товар покупцям. Облік доходів та витрат здійснює без врахування ПДВ.

 Підприємець звернувся за роз’ясненнями щодо правильності внесення інформації до Форми ведення обліку товарних запасів (далі – Форма обліку) відповідно до пункту 3 розділу II Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, (далі – ФОП) у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі – Порядок № 496) із наступних питань (в контексті звернення):

1. Чи необхідно включати до Форми обліку операції з придбання та списання палива, яке використовується в господарській діяльності під час роботи автомобіля з метою доставки товарів покупцям?

2. Яку загальну вартість придбаних товарів (з ПДВ або без ПДВ) необхідно зазначати у графі 7, якщо відповідно до первинного документа, вона включає ПДВ?

3. Яку загальну вартість необхідно зазначати у графі 8 при продажу товарів з розрахунком у безготівковій формі:  за сумою реалізації без ПДВ чи за сумою реалізації з ПДВ?

4. Яку загальну вартість використаних у господарській діяльності матеріальних цінностей, палива, канцтоварів зазначати у графі 8 Форми обліку:  за вартістю придбання без ПДВ чи за вартістю придбання з ПДВ?

 

Відповідно до інформації з баз даних ДПС, а саме «Системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій» (далі – СОД РРО) Підприємець здійснює оптову торгівлю продуктами харчування, зокрема продаж дріжджів.

Оскільки, всі поставлені податковому органу запитання регулюються нормами Порядку № 496 відповідь на них надається одночасно.

 

Порядок № 496 визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі – ФОП), які відповідно до Закону № 265 зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.

Пунктом 2 розділу I Порядку № 496 визначено, що терміни Порядку вживаються в таких значеннях:

документи, які підтверджують облік та походження товарів – Форма обліку, визначена додатком до цього Порядку, та первинні документи;

первинні документи – опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування суб'єкта господарювання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (далі - РНОКПП) або код згідно з ЄДРПОУ суб'єкта господарювання, серія та номер паспорта / номер ID картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару;

товарні запаси – сукупність товарів, що утримуються ФОП для подальшого продажу (надання послуг).

Пунктом  1 розділу II Порядку № 496 визначено, що облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку.

Пунктом 3 розділу II Порядку № 496 визначено в якому порядку ФОП вносить відомості до Форми обліку, а саме:

 у графі 7 зазначається загальна вартість товару відповідно до первинного документа про надходження товару;

у графі 8 зазначається загальна вартість товару відповідно до первинного документа про вибуття товарів (крім даних щодо продажу через реєстратор розрахункових операцій / програмний реєстратор розрахункових операцій).

Вибуттям товарів для цілей цього Порядку вважається:

продаж товарів з розрахунком в безготівковій формі, який здійснено у встановлених законодавством випадках без застосування реєстраторів розрахункових операцій / програмних реєстраторів розрахункових операцій;

внутрішнє переміщення товару між належними одній ФОП місцями продажу (господарськими об'єктами) та/або місцями зберігання;

знищення або втрата товару;

повернення товару постачальнику;

використання товарів на власні потреби.

Пунктом 2 розділу I Порядку № 496 визначено, що у первинних документах, що засвідчують знищення, втрату або використання товарів на власні потреби, зазначається вартість товару за ціною придбання, підтвердженою обліком товарів, визначеним цим Порядком, та не зазначаються реквізити постачальника і отримувача товару.

Виходячи з наведеного вище та як відповіді на питання повідомляємо таке.

Щодо питання 1

Облік товарних запасів здійснюється Підприємцем лише щодо товарів, що утримуються ним для подальшого продажу (надання послуг). Отже, паливо, яке використовується ним в господарській діяльності, не відображається у Формі обліку.

Щодо питання 2 – 3

Оскільки вартість товарів в первинному документі включає ПДВ, то у

графі 7 Форми обліку зазначається загальна вартість придбаних товарів з ПДВ.

З огляду на те, що Підприємець є платником ПДВ, при продажу товару у безготівковій формі,  у графі 8 зазначається вартість вибуття товару з ПДВ.

Щодо питання 4

У графі 8 не потрібно відображати вартість використаних Підприємцем у господарській діяльності матеріальних цінностей, палива, канцтоварів, оскільки в розумінні Порядку № 496 облік товарних запасів здійснюється Підприємцем лише щодо товарів, що утримуються ним для подальшого продажу (надання послуг).

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

 

 

 

________________________________________________________________________________

Індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію