Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оподаткування податком на прибуток операцій резидентів Дія Сіті та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), повідомляє.
Як викладено у зверненні, товариство з 01.03.2024 набуло статусу резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах.
У заявника виникли питання щодо оподаткування операцій, здійснених ним в статусі платника на загальній системі оподаткування.
Ситуація 1
Товариство, перебуваючи на загальній системі оподаткування, здійснило реалізацію продукції на користь суб’єкта господарювання, який не є резидентом Дія Сіті. В подальшому товариство набуло статусу резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах. Станом на зараз товариство не отримало грошових коштів за поставлений товар, у свою чергу, строк у 365 календарних днів з дня поставки вже сплинув до моменту набуття товариством статусу резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах .
Заявник запитує:
1. Чи є об’єктом оподаткування податком на виведений капітал вартість поставлених (у період перебування на загальній системі оподаткування, тобто до моменту набуття статусу резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах), але не оплачених товарів на користь суб’єкта?
2. Чи вірна теза про те, що положення п. 60 розділу 4 Перехідних положень Кодексу поширюється виключно на кредиторську заборгованість, яка виникла до моменту переходу на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податків на особливих умовах?
Ситуація 2
Товариство, перебуваючи на загальній системі оподаткування, здійснило відвантаження товару (як на користь нерезидента, так і на користь суб’єкта господарювання, який не є резидентом Дія Сіті). В подальшому товариство набуло статусу резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах. Товариство не отримало грошових коштів за поставлений товар в термін 365 днів.
Товариство на момент подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств (разом з Додатком ДІЯ) оподаткувала дані операції на підставі п.п. 135.2.1.10 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Кодексу.
Питання:
3. Чи розповсюджується дія цього пункту на періоди, коли товариство перебувало на загальній системі оподаткування?
4. Чи вірно визначено товариством об’єкт оподаткування? Чи підлягають оподаткуванню такі операції, які вчинені до моменту набуття статусу резидента Дія Сіті?
Щодо питань 1-4
Відповідно до п.п. 14.1.2821 п. 14.1 ст. 14 Кодексу резидент Дія Сіті – платник податку, що сплачує податок на прибуток підприємств на особливих умовах (далі – резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах), – резидент Дія Сіті, який у порядку, передбаченому п. 141.10 Кодексу, обрав або перейшов на відповідний режим оподаткування. Резиденти Дія Сіті, які не обрали (не перейшли) на відповідний режим оподаткування, сплачують податок на прибуток підприємств на загальних підставах і вважаються резидентами Дія Сіті, що не є платниками податку на особливих умовах.
Згідно з п. 135.2 ст. 135 Кодексу базою оподаткування операцій резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є грошове вираження об’єкта оподаткування, розрахованого за правилами, визначеними п. 135.2 ст. 135 Кодексу та п.п. 141.91.3 п. 141.91 ст. 141 Кодексу. У разі здійснення операцій, які є об’єктом оподаткування, у формі, відмінній від грошової, базою оподаткування є вартість такої операції, визначена на рівні не нижче звичайної ціни.
Підпунктом 137.10.4.4 підпункту 137.10.4 пункту 137.10 статті 137 Кодексу встановлено, що податкові зобов’язання визначаються у податковій декларації, що подається за результатами податкового (звітного) року, протягом якого за операціями, що є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 141.91.2 пункту 141.91 статті 141 Кодексу, відбулася одна з таких подій, зокрема, сплив 365-денний строк (або строк, визначений у висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, на перевищення строків розрахунків, визначених законодавством) з дня виплати коштів та/або передачі майна (у тому числі за кордон), якщо такі кошти чи майно залишаються неповернутими або платник податку не отримав у рахунок сплачених коштів майно чи результати виконаних робіт (наданих послуг), або в оплату наданих майна, робіт, послуг кошти (не провів залік зустрічних вимог, внаслідок якого припиняється зобов’язання платника податку із сплати коштів або вивезення майна за кордон).
Вказана норма застосовується для операцій, які були здійснені платником податку, який вже мав статус резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах.
Отже погашення дебіторської заборгованості, яка була сформована до набуття статусу резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах, не збільшує обʼєкт оподаткування резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах
Згідно із п. 60 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у разі якщо платник податку на прибуток підприємств на загальних підставах здійснив перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах або якщо резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах здійснив перехід на оподаткування податком на прибуток підприємств на загальних підставах, такі платники податку визначають об’єкт оподаткування з урахуванням цього пункту.
Операції резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах з виплати коштів та/або передачі майна (робіт, послуг) на користь осіб, які не є резидентами Дія Сіті – платниками податку на особливих умовах, у рахунок погашення зобов’язань, що виникли в період до переходу на оподаткування як резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах, підлягають оподаткуванню за правилами, передбаченими пунктом 135.2 статті 135, пунктом137.10 статті 137 та пунктом 141.91 статті 141 цього Кодексу.
Тобто, у разі якщо платник податку до переходу на спеціальний режим оподаткування податком на прибуток резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах мав кредиторську заборгованість перед контрагентом, то при здійсненні розрахунку із таким контрагентом, вже будучи на спеціальному режимі оподаткування податком на прибуток підприємств - резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, такий платник повинен відобразити операції з погашення такої кредиторської заборгованості, виходячи із норм п. 135.2 ст. 135, п. 137.10 ст. 137 та п. 141.91 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п.п. 135.2.1.10 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 Кодексу до бази оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах включаються сума вартості майна (робіт, послуг), наданих особі, що не є резидентом Дія Сіті -платником податку на особливих умовах, за договором, який передбачає виплату компенсації вартості такого майна (робіт, послуг), крім продажу (надання) майна (робіт, послуг) після отримання оплати або за умови, що зарахування коштів від такого продажу (надання) на рахунки резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах, відкриті в українських банках, здійснюється протягом 365 календарних днів, наступних за днем:
а) митного оформлення продукції, якщо предметом операції є експорт (вивезення з України) майна;
б) передачі ризиків, пов’язаних з правом власності на майно, якщо предметом операції є реалізація майна на території України або майна, що перебуває за кордоном, без його ввезення та вивезення;
в) оформлення в письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання, якщо предметом операції є надання робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та/або інших майнових або немайнових прав;
г) отримання від особи, яка за дорученням резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах здійснює реалізацію його майна (робіт, послуг) шляхом надання доступу через електронний інтерфейс, надання технічних, організаційних, інформаційних та інших можливостей з використанням інформаційних технологій і систем для встановлення контактів та укладення угод між продавцями і покупцями, звіту про обсяги та вартість реалізованих за дорученням резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах майна (робіт, послуг),крім випадків, якщо у рахунках (квитанціях), наданих такою особою покупцям (замовникам),визначено перелік майна (робіт, послуг) та їх фактичного постачальника. Для цілей цього підпункту база оподаткування визначається виходячи з вартості реалізації майна (робіт, послуг),але не нижче їх звичайної ціни. У разі якщо вартість майна (робіт, послуг) визначена в іноземній валюті, вона перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату передачі майна (надання робіт, послуг). Положення цього підпункту не поширюються на операції резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах з платниками податку на прибуток підприємств та неприбутковими організаціями, визначеними пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Вказана норма застосовується до операцій, які були здійсненні платником податку, який вже мав статус резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах.
До операцій резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, які були описані в ситуаціях 1 та 2 звернення, вказана норма не застосовується і об’єкт оподаткування резидента Дія Сіті – платника на особливих умовах такі операції не збільшують.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |