Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оподаткування операцій резидента Дія Сіті з виплати дивідендів та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, товариство з 06.03.2024 набуло статус резидента Дія Сіті – платника податку на прибуток на загальних підставах.
З 01.10.2024 товариство перейшло на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах.
З 01.01.2025 товариство відмовилось від статусу резидента Дія Сіті та сплати податку на особливих умовах.
У квітні 2025 року було прийняте рішення виплатити дивіденди засновникам (фізичним особам) за результатами податкового звітного періоду 2024 року.
Товариство просить надати відповідь:
1. Чи нараховує товариство податок на прибуток з суми дивідендів за результатами звітного періоду 2024 року протягом якого товариство було резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах?
2. Чи справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств з суми таких дивідендів?
3. В якому рядку декларації (додатку до неї) відображати суму податку (якщо він нараховується) з таких дивідендів?
Щодо питань 1-3
Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюються також:
платіж у грошовій чи негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини);
суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів), що придбаваються у нерезидента, зазначеного в підпунктах «а», «в», «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які продаються нерезиденту, зазначеному в підпунктах «а», «в», «г» п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Кодексу, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;
виплата в грошовій або негрошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника - нерезидента України у зв’язку зі зменшенням статутного капіталу, викупом юридичною особою корпоративних прав у власному статутному капіталі, виходом учасника зі складу господарського товариства або іншої аналогічної операції між юридичною особою та її учасником, у розмірі, що призводить до зменшення нерозподіленого прибутку юридичної особи.
Відповідно до п.п. 14.1.282 1 п. 14.1 ст. 14 Кодексу резидент Дія Сіті – платник податку, що сплачує податок на прибуток підприємств на особливих умовах (далі – резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах), – резидент Дія Сіті, який у порядку, передбаченому п. 141.10 ст. 141 Кодексу, обрав або перейшов на відповідний режим оподаткування. Резиденти Дія Сіті, які не обрали (не перейшли) на відповідний режим оподаткування, сплачують податок на прибуток підприємств на загальних підставах та вважаються резидентами Дія Сіті, що не є платниками податку на особливих умовах.
Статтею 9 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667) визначено підстави втрати юридичною особою статусу резидента Дія Сіті.
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 9 Закону № 1667 уповноважений орган приймає рішення про втрату статусу резидента Дія Сіті, зокрема, у разі отримання від резидента Дія Сіті заяви про припинення статусу резидента Дія Сіті.
Підпунктом 137.10.8 п. 137.10 ст. 137 Кодексу встановлено, що платник податку, який був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, зобов’язаний перейти до сплати податку на прибуток підприємств на загальних підставах починаючи з:
а) першого числа року, наступного за податковим (звітним) роком, в якому резидент Дія Сіті не відповідав вимогам п. 4 частини першої ст. 5 Закону № 1667, незалежно від дати внесення до реєстру Дія Сіті запису про втрату платником податку статусу резидента Дія Сіті;
б) першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому до реєстру Дія Сіті внесено запис про втрату платником податку статусу резидента Дія Сіті з інших підстав, передбачених Законом № 1667. При цьому такий платник податку подає річну декларацію з податку на прибуток резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах за податковий (звітний) період, що закінчується останнім днем кварталу, в якому до реєстру Дія Сіті внесено запис про втрату ним статусу резидента Дія Сіті.
Згідно із п. 60 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у разі якщо платник податку на прибуток підприємств на загальних підставах здійснив перехід на оподаткування як резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах або якщо резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах здійснив перехід на оподаткування податком на прибуток підприємств на загальних підставах, такі платники податку визначають об’єкт оподаткування з урахуванням цього пункту.
У разі якщо емітент корпоративних прав, який не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, приймає рішення про виплату своїм акціонерам (власникам) дивідендів за результатами податкового (звітного) періоду, протягом якого він був резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах, такий емітент нараховує податок на прибуток, що розраховується з суми дивідендів, що виплачуються, за ставкою, встановленою п. 136.1 ст. 136 цього Кодексу. Такий податок підлягає сплаті у строки, визначені п. 57.1 ст. 57 цього Кодексу.
З суми дивідендів, що підлягають оподаткуванню згідно з цим пунктом, не справляється авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений п. 57.11 ст. 57 цього Кодексу.
Пунктом 136.1 ст. 136 Кодексу встановлено, що базова (основна) ставка податку становить 18 відсотків.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Кодексу платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, у разі якщо платник податку на прибуток на загальних підставах приймає рішення про виплату дивідендів своїм учасникам – фізичним особам за період, коли такий платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, то сума дивідендів оподатковується за ставкою 18% і авансовий внесок з податку на прибуток підприємств, передбачений п. 57.11 ст. 57 Кодексу, з вказаної суми не справляється.
Податкова декларація з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (із змінами та доповненнями), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (далі – Декларація).
Дивіденди, які товариство сплачує за період, коли платник податку був резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, рекомендуємо відобразити в рядку 1 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, вказавши їх подвоєну суму у зв’язку із тим, що Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ передбачає ставку податку 9%, а не 18%.
В подальшому вказана сума приймає участь в заповненні рядка 2 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ та сума податку з таких дивідендів відображається в рядку 44 Додатку ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, із подальшим перенесенням вказаної суми до рядка 06.3 ДІЯ Декларації.
Загальна сума податку на прибуток підприємств, із врахуванням податку на дивіденди за час коли підприємство перебувало на режимі Дія Сіті – платника податку на особливих умовах, відображається в рядку 17 Декларації.
При цьому платник податку повинен надати пояснення до Декларації відповідно до п. 46.4 ст. 46 Кодексу, вказавши, що Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ заповнюється у зв’язку з виплатою дивідендів відповідно до положень п. 60 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.
Одночасно звертаємо увагу, що платник податку повинен подати Додаток ДІЯ до рядка 06.3 ДІЯ, заповнивши таблицю «Наявність додатків» та проставивши позначку у графі «ДІЯ», але при заповненні Декларації в полі 10 «Особливі відмітки» позначка резидента Дія Сіті –платника податку на особливих умовах не повинна бути проставлена.
Поряд з цим зазначаємо, що сплата податку на прибуток повинна бути здійснена на код класифікації доходів бюджету 11021000 (Податок на прибуток підприємств, які сплачують інші підприємства).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |