X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.05.2025 р. № 2954/ІПК/26-15-24-01-14-08

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

 

Головне управління ДПС у м. Києві за результатами розгляду звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу II Податкового ПКУ України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), в межах компетенції повідомляє.

Платник податків - фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування повідомив, що імпортує товар та здійснює його продаж на території України. В звязку із цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію, в якій розяснити:

  1. За яким курсом включати до витрат фізичної особи-підприємця вартість імпортних товарів?
  2. Чи можна включати до витрат суму митних платежів та оплату консультаційних послуг митного брокера?

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб - підприємців встановлено ст. 177 ПКУ.

Відповідно до п. 177.2 ст. 177 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем, визначений п. 177.4 ст. 177 ПКУ.

До витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем, зокрема належать:

витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або
товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат

(пп. 177.4.1 п. 177.4 ст. 177 ПКУ);

суми податків, зборів, пов'язаних з проведенням господарської діяльності такої фізичної особи - підприємця (крім податку на додану вартість для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, та акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб з доходу від господарської діяльності, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості)
(пп. 177.4.3 п. 177.4 ст. 177 ПКУ);

інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в пп. 177.4.1 - 177.4.3
п. 177.4 ст. 177 ПКУ
, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг
(пп. 177.4.4 п. 177.4 ст. 177 ПКУ).

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПКУ фізичні особи - підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат, та порядок ведення такого обліку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 1 розділу I Порядку на підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід/понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Виходячи з норм п. 177.2 ПКУ датою при формуванні загального оподатковуваного доходу є дата фактичного надходження коштів на банківський рахунок (в касу) або отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають постачанню) товарів, тобто застосовується касовий метод. А до складу витрат включаються тільки витрати, які пов'язані з отриманням доходу та підтверджені відповідними документами про їх оплату.

Враховуючи викладене, при формуванні витрат вартість імпортних товарів в національній валюті розраховується за курсом НБУ, який діяв на дату перерахування валюти постачальнику.

Крім того, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування має право віднести до витрат міжнародні транспортно-експедиторські послуги за доставку товарів, послуги з декларування та митного оформлення товарів, митний збір, пропорційно отриманому доходу.

Водночас, оскільки фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування має право включати до складу своїх витрат виключно суми податків та зборів, які сплачені ним під час здійснення господарської діяльності на загальній системі оподаткування, то відсутні законодавчі підстави для включення сплачених консультаційних послуг митного брокера до витрат фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу II ПКУ).