X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 30.05.2025 р. № 2975/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця …. щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомила, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи та здійснює діяльність з надання послуг із внесення даних на сайтах замовників, завантаження статей та/або ілюстрацій на сайтах замовників (через систему керування контентом сайту).

Вказані послуги надаються фізичною особою – підприємцем через онлайн біржу праці Upwork.

Оплата послуг виконавця здійснюється через Upwork. Замовник сплачує вартість отриманих послуг сервісу Upwork. Після чого Upwork виплачує суму винагороду виконавцю. При виплаті винагороди виконавцю із її суми Upwork утримує свою винагороду, яка складає 10 відсотків.

Для отримання оплат з Upwork фізична особа – підприємець користується іноземною платіжною системою Wise. Оскільки в іноземному законодавстві немає такого поняття як фізична особа – підприємець, то  в іноземній платіжній системі  Wise платник податків зареєстрована як фізична особа.

В подальшому кошти, що надійшли від Upwork на рахунок відкритий платником податків в іноземній платіжній системі Wise перераховуються на валютний рахунок, відкритий в українському банку.

При здійснені такого платежу Wise утримує комісію 2-3 відс. від суми платежу. Кошти перераховані із рахунку відкритого в іноземній платіжній системі Wise надходять на валютний рахунок фізичної особи – підприємця в українському банку протягом 3 робочих днів за мінусом комісії, утриманої платіжною системою.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи може фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи здійснювати свою діяльність із надання послуг замовникам на сервісі  Upwork враховуючи ті обставини, що через особливості іноземного законодавства він зареєстрований на цьому сервісі як фізична особа?

2. Чи є доходами фізичної особи – підприємця  доходи отримані від надання послуг на іноземному сервісі Upwork, враховуючи особливості описані в запиті, зокрема що сервісом Upwork перед виплатою цих доходів із суми отриманих доходів, самостійно, здійснюється попереднє утримання комісії, а доходи виплачуються на рахунок відкритий  в іноземній платіжній системі Wise, за мінусом цих утриманих сум?

3. Яка сума є доходом фізичної особи – підприємця у випадку надання замовникам послуг через іноземний сервіс Upwork: сума яка була встановлена замовником як вартість послуги якої він потребує, чи сума, яка була сплачена виконавцю сервісом Upwork, як винагорода за виконану роботу (за мінусом комісії утриманої Upwork)?

4. Чи зобов’язана фізична особа – підприємець – платник єдиного податку виводити кошти із сервісу Upwork на валютний рахунок, відкритий фізичною особою – підприємцем в українському банку та/або на рахунок (акаунт) відкритий в іноземній платіжній системі (Wise, Payoneer тощо) до закінчення «звітного податкового періоду», чи ця вимога стосується лише виведення на валютний рахунок фізичної особи – підприємця відкритий в українському банку, коштів що надійшли на рахунок (акаунт) відкритий в іноземній платіжній системі (Wise, Payoneer тощо)?

Державною податковою службою України на питання, викладені у Вашому звернення надавалась індивідуальна податкова консультація листом
від 14.04.2025 № 2610/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК.

Разом з цим повідомляємо, що відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» зі змінами та доповненнями (далі – Закон
№ 959) зовнішньоекономічна діяльність – це, зокрема, діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно з Законом України «Про підприємництво» (частина друга ст. 5 Закону № 959).

Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами Національного банку України (далі – НБУ), прийнятими відповідно до Закону № 2473.

Принципи валютного регулювання, які викладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб – резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.

Частиною третьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.

При цьому порядок відкриття рахунків в іноземних фінансових установах регулюється законодавством тієї країни, в якій відкривається рахунок.

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається Національним банком України (далі – НБУ) (частина четверта ст. 5 Закону                            № 2473).

Постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі – Положення № 5), яке визначає заходи захисту, запроваджені НБУ, порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті.

Відповідно до абзацу першого п. 16 розділу I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.

Пунктом 23 розділу ІІ Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).

Щодо першого та другого питання    

Положеннями глави 1 розділу XIV Кодексу не передбачено обмеження щодо здійснення зовнішньоекономічної діяльності фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку третьої групи, зокрема надавати послуги замовникам на сервісі Upwork, незалежно від статусу реєстрації на цьому сервісі платника податків, а саме як фізична особа або як фізична особа – підприємець. 

Щодо другого та третього питань

Відповідно до п. 296.1 ст. 296 Кодексу фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Разом з тим для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (абзац перший п. 44.1 ст. 44 Кодексу).

Слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2020        № 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втратили чинність форми Книги обліку доходів, Книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України
від 19.06.2015 № 579, та скасовано реєстрацію книг у податкових органах.

Проте зміни, запроваджені з 01.01.2021 Законом України від 14 липня
2020 року № 786-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо функціонування електронного кабінету та спрощення роботи фізичних осіб – підприємців», щодо форми обліку доходів і витрат у довільній формі
(в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо) чи в електронному вигляді
(в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо)), не скасовують обов'язку дотримуватися платниками єдиного податку, вимог заповнювати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця на підставі первинних документів у відповідності до норм п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Згідно з п.п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п.п. 44.1 ст. 44 Кодексу.

Враховуючи викладене, у разі отримання суми переказу за інвойсами, на підставі яких здійснюється розрахунок в іноземній валюті за надані послуги, доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи є сума, визначена в інвойсі, перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання валютних коштів на на рахунок, відкритий у системах Payoneer, WISE або інших платіжних системах.

Щодо четвертого питання

Якщо кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий у системах Payoneer, WISE або інших платіжних системах та в подальшому перераховуються на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності (впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду), то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 розділу XIV Кодексу. Тобто, якщо зазначені кошти будуть перераховані на вказаний рахунок не пізніше річного податкового (звітного) періоду, то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.