X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.06.2025 р. № 3001/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо застосування норм пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство є виробником товарів оборонного призначення, назва і коди УКТ ЗЕД яких вказано у зверненні (далі – Товари).

Товариством укладено тристоронній договір, відповідно до якого Товариство реалізує благодійній організації Товари, які потім благодійна організація передаватиме військовій частині (кінцевому отримувачу).

Враховуючи викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1) чи звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операції з постачання на митній території України Товарів, якщо їх покупцем є благодійна організація, а продавець не є виконавцем (співвиконавцем) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель?

2) чи звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операції з постачання на митній території України Товарів, у разі, якщо їх покупцем є організація, підприємство, установа, фізична особа – підприємець, які не є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель та не є суб’єктами, що зазначені у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ?

3) чи підлягають оподаткуванню податком на додану вартість операції з постачання Товарів в описаній у зверненні ситуації?

4) які документи необхідні для підтвердження, що покупець є підприємством, яке є виконавцем (співвиконавцем) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Статтею 5 розділу І ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі».

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено, що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 і 14 відсотків бази оподаткування податком на додану вартість та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб’єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 - 3

Операції з постачання Товарів, які зазначені в підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, волонтеру, благодійній організації, фізичній особі – підприємцю, фізичній особі – громадянину України, організації, підприємству, установі, благодійному фонду підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ, згідно з підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ за умови, що кінцевим отримувачем Товарів відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами відповідного договору визначено суб’єктів, які перераховані у вказаному вище підпункті ПКУ, зокрема, військову частину.

При цьому застосування такого режиму звільнення не залежить від того чи має постачальник Товарів статус виконавця (співвиконавця) державного контракту чи ні.

У разі недотримання зазначених вище умов операції з постачання на митній території України Товарів підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Щодо питання 4

Документом, який підтверджує застосування пільгового режиму оподаткування відповідно до підпункту 5 пункті 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, є договір або сертифікат кінцевого споживача, в яких кінцевим отримувачем визначено суб’єкта, який зазначений у підпункті 5 пункті 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).