Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…), щодо практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи та в межах компетенції повідомляє наступне.
Платник податку у зверненнях повідомив, що є фізичною особою – підприємцем. Планує придбати новий легковий причіп марки (…), модель (…), вартістю (…) грн та ввести його в експлуатацію у 2025 році. Згідно з номенклатурою основних фондів причіп належить до групи V «Транспортні засоби». Згідно з підпунктом 138.3.3 пункту 138 статті 138 Кодексу мінімально допустимий строк корисного використання транспортних засобів становить п’ять років. Водночас, пунктом 431 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, платники податку на прибуток мають право застосовувати мінімальний строк амортизації – протягом двох років для нових об’єктів IV і V груп, які введені в експлуатацію з 01.01.2020 року по 31.12.2030 року, за умови їх використання виключно у господарській діяльності.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:
1. Чи має право платник податку на прибуток (фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування) застосовувати скорочений строк корисного використання (амортизації) вказаного причепа – два роки, за умови дотримання вимог підпункту 138.3.3 пункту 138 статті 138 розділу ІІІ Кодексу, з огляду на пункт 431 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу?
2. Які умови та документи необхідно дотримати для законного застосування такого скороченого строку?
3. Які нормативні чи методичні документи (ІПК, листи ДПС) підтверджують таку практику для нових транспортних засобів, введених в експлуатацію в період 2020-2030 роки?
Щодо першого питання
Відповідно до статті 42 Конституції України кожен громадянин має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування встановлено статті 177 Кодексу.
Згідно з пунктом 177.2 статті 177 Кодексу об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.
Перелік витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем, встановлено пунктом 177.4 статті 177 Кодексу.
Згідно з підпунктом 177.4.6 пункту 177.4 статті 177 Кодексу фізичні
особи – підприємці на загальній системі оподаткування мають право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. При цьому амортизації підлягають: витрати на придбання основних засобів та нематеріальних активів; витрати на самостійне виготовлення основних засобів, реконструкцію, модернізацію та інші види поліпшення основних засобів (крім поточного ремонту). Не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на: проведення поточного ремонту; ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості). Не підлягають амортизації такі основні засоби: земельні ділянки; об'єкти житлової нерухомості; легкові автомобілі.
Відповідно до підпункту 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 Кодексу основні засоби - матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).
Підпунктом 14.1.3 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що
амортизація – систематичний розподіл вартості основних засобів, інших необоротних та нематеріальних активів, що амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації).
Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації, за яким річна сума амортизації визначається діленням первісної вартості об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів (підпункт 177.4.7 пункт 177.4 стаття 177 Кодексу).
Облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом
(підпункт 177.4.8 пункт 177.4 стаття 177 Кодексу).
Частиною першою статті 51 Цивільного кодексу України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право (за власним бажанням) вести облік основних засобів з використанням Національного Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000року № 92, зі змінами та доповненнями (далі – П(С)БО 7).
Зокрема, згідно з пунктом 29 П(С)БО нарахування амортизації проводиться щомісячно.
Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання.
Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію.
Нарахування амортизації може здійснюватися з урахуванням мінімально допустимих строків корисного використання основних засобів, встановлених податковим законодавством (крім випадку застосування виробничого методу) (абзац сьомий пункту 26 П(С)БО 7).
При цьому, підпунктом 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу встановлено, що амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів.
Згідно з підпунктом 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу, причіп відноситься до третьої групи основних засобів (машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження та інше), мінімальний допустимий строк корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів складає п’ять років.
Дія підпункту 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу поширюється виключно на об'єкти основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких підтверджені документально.
Наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 року № 261 затверджені Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Типова форма) та Порядок її ведення (далі – Порядок).
Облік амортизаційних відрахувань за бажанням платника ведеться окремо за кожним об'єктом та розраховується відповідно до встановленої форми згідно з додатком до Типової форми (розділу III Порядку).
Підсумкова сума амортизаційних відрахувань за звітний період переноситься з графи 11 додатка до графи 10 Типової форми.
З огляду на зазначене, фізична особа - підприємець, яка перебуває на загальній системі оподаткування, має право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов'язаних з провадженням їх господарської діяльності, за наявності підтверджуючих документів, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат.
При цьому, нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому об'єкт основних засобів став придатним для корисного використання, та амортизується такий об'єкт протягом строку корисного використання самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів відповідно до підпункту 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу.
Оскільки, мінімально допустимий строк корисного використання об'єкта основних засобів встановлений підпунктом 177.4.9 пункту 177.4 статті 177 Кодексу, то норми підпункту 138.3.3 пункту 138 статті 138 та пункту 431 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не розповсюджуються на фізичну особу – підприємця.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині оподаткування доходів фізичних осіб, кожен конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Щодо другого та третього питань
Так, наказом Міністерства фінансів України від 10.02.2022 року № 66 затверджено узагальнюючу податкову консультацію щодо окремих питань визначення об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб – підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування.
У вищезазначеній узагальнюючій податковій консультації розглянуті норми Кодексу щодо віднесення до витрат, які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб - підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, амортизаційних відрахувань з основних засобів (у тому числі вантажних транспортних засобів) та вартості придбаних послуг з обов'язкового страхування.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
________________________________________________________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |