X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.06.2025 р. № 3028/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення в щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи повідомив, що планує розпочати вести стрімінгову діяльність та викладати відео на власному YouTube-каналі.

Base від Monobank пропонує скористатись їх послугами – сервіс, який банк розробив для авторів, які поширюють свій контент за винагороду від аудиторії. Глядачі зможуть підтримати YouTube-канал фінансово, через даний сервіс, адже для цього на каналі буде розміщено QR-кoд, перейшовши за яким можна буде здійснити оплату на будь-яку суму. При цьому договорів між глядачами та автором в даному випадку не буде. Такі оплати планується називати «донатами» на підтримку своєї діяльності, але ця назва ніде не зазначатиметься.

Для використання сервісу Base, платник планує укласти з банком договір еквайрингу. Таким чином, банк отримуватиме платежі від глядачів на окремий транзитний рахунок, а потім, на наступний день загальною сумою зараховуватиме кошти на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця у Monobank, за вирахуванням комісії банку.

У зв’язку з чим платник податку просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо питань:

1. Чи може фізична особа – підприємець провадити описану підприємницьку діяльність, отримувати кошти через сервіс Base та сплачувати із цього доходу єдиний податок за ставкою 5 відсотків та військовий збір
1 відсоток? Якщо так – то чи потрібен певний КВЕД на здійснення вказаної діяльності? Якщо потрібен – то який?

2. Якщо фізична особа – підприємець може використовувати свій підприємницький рахунок, щоб отримувати кошти через сервіс Base – чи потрібен РРО/ПРРО в описаній ситуації?

Щодо першого питання

Відповідно до п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПКУ господарська діяльність – це діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені главою 1
розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі – готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) (п. 291.6 ст. 291 ПКУ).

Таким чином, оскільки дохід у вигляді «Донатів», які будуть надходити на розрахунковий рахунок фізичної особи – підприємця, не пов’язаний з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг таким підприємцем на користь фізичних осіб, тобто у розумінні Кодексу не може вважатися господарською діяльністю, то такий дохід не включається до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ.

Щодо другого питання

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО/ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Дія Закону № 265 поширюється на усіх суб’єктів господарювання
(далі – СГ), їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) СГ, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а порядок проведення таких розрахунків встановлено статтею
3 такого Закону.

Відповідно до визначень, наведених у ст. 14 ПКУ:

продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не вважаються продажем товарів операції з надання товарів у межах договорів комісії (консигнації), поруки, схову (відповідального зберігання), доручення, довірчого управління, оперативного лізингу (оренди), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачі прав власності на такі товари (п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 ПКУ);

продаж результатів робіт (послуг) – це будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг). Продаж результатів робіт (послуг) включає, зокрема, надання права на користування товарами за договорами оперативного лізингу (оренди), продажу, передачі права відповідно до авторських або ліцензійних договорів, а також інші способи передачі об'єктів авторського права, патентів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної, у тому числі промислової власності (п.п. 14.1.203 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Водночас відповідно до інформації з відкритих джерел «Донат» – це благодійний внесок, дар, пожертва особи на певну потребу.

Таким чином, отримання фізичною особою – підпримцем фінансової підтримки у вигляді «Донатів» від глядачів YouTube – каналу не відноситься до сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, так як діяльність у наведених сферах передбачає визначення продавцем товарів (надавачем послуг) вартості/ціни, при цьому «Донати» є фактично благодійним внеском, розмір якого не залежить від волі та/або бажання власника відеоматеріалу.

Враховуючи викладене, застосування РРО/ПРРО для фізичної особи - підприємця не є обов’язковим, оскільки норми Закону № 265 не поширюються на наведені у зверненні операції.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

__________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.