X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.06.2025 р. № 3041/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо складання податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

 Як зазначено у зверненні, 20.12.2024 Товариство (постачальник) отримало від покупця часткову передоплату за товар та на суму отриманих коштів склало і зареєструвало в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну.

07.02.2025 Товариство відвантажило покупцю товар на суму, яка більша ніж сума отриманої передоплати, та склало і зареєструвало в ЄРПН податкову накладну на суму різниці між вартістю відвантаженого товару та сумою отриманої передоплати за товар.

21.02.2025 покупець помилково перерахував кошти в сумі, яка дорівнює різниці між вартістю відвантаженого товару та сумою здійсненої раніше передоплати за товар на банківський рахунок постачальника, який не відповідає рахунку, зазначеному у договорі, у зв’язку з чим 25.02.2025 продавець повернув всю суму помилково перерахованих коштів покупцю.

25.03.2025 та 07.04.2025 покупець здійснив повторне перерахування коштів продавцю на зазначену вище різницю між вартістю відвантаженого товару та сумою передоплати.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних  питань:

1) чи повинно Товариство (постачальник) скласти розрахунок коригування до податкової накладної на суму коштів, які були повернені ним покупцю 25.02.2025, без повернення товару покупцем у викладеній у зверненні ситуації;

2) чи виникає у Товариства обов’язок щодо складання податкової накладної на дату отримання коштів від покупця (25.03.2025 та 07.04.2025), яке відбулось після відвантаження товару.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу ХХ ПКУ.

Відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є, зокрема операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

Правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань з ПДВ встановлені статтею 187 розділу V ПКУ.

Так, відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше (перша подія):

дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача – платника податку, підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Щодо питань 1 та 2

При здійсненні операцій з постачання товару постачальник зобов'язаний скласти податкову накладну на дату першої події, визначену згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

У разі виникнення підстав, передбачених пунктом 192.1 статті 192 розділу V ПКУ, постачальник складає розрахунок коригування до такої податкової накладної.

Таким чином, якщо після постачання товару відбувається повернення продавцем коштів покупцю за поставлений товар, що не пов’язане зі зміною суми компенсації вартості товару (включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товару), а також при повторному перерахуванні коштів покупцем продавцю після такого повернення, підстави для складання розрахунку коригування / податкової накладної у постачальника не виникають.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).