X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.06.2025 р. № 3061/ІПК/99-00-07-03-01 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України у зв’язку із надходженням звернення фізичної особи – підприємця (далі – Підприємець)
від № (вх. ДПС № від ) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє таке.

Підприємець просить надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання (в контексті звернення):

Чи підлягають «Окуляри, захисні окуляри та аналогічні оптичні вироби, коригувальні, захисні або інші» (Товарна позиція – 9004) до переліку товарів стосовно яких необхідно вести облік товарних запасів?

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО / ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені в Законі України
від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) та нормативно-правових актах, прийнятих на його виконання.

Ведення обліку товарних запасів регламентовано положеннями пункту 12 статті 3 Закону № 265.

Відповідно до статті 3 Закону № 265 наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі – Порядок № 496) затверджено Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців (далі – ФОП), у тому числі платників єдиного податку.

Дія Порядку № 496 поширюється на ФОП, у тому числі платників єдиного податку, які відповідно до Закону № 265 зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такої фізичної особи – підприємця.

Такі вимоги не поширюються на ФОП, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Статтею 2 Закону № 265, зокрема передбачено, що термін «технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту» для цілей цього Закону вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про захист прав споживачів», а саме: технічно складні побутові товари – непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування та інші), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний строк
(пункт
251 статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів»).

Крім того, відповідно до статті 2 Закону № 265, постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій», затверджений виключний перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні (далі – Перелік).

Зазначений перелік містить в собі інформацію щодо груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, та конкретні підгрупи таких товарів, з вказанням конкретних кодів згідно з УКТ ЗЕД, та є вичерпним.

Перелік включає товарні групи та підгрупи для допомоги при визначенні технічно складних побутових товарів. При цьому групи та підгрупи включають як технічно складні побутові товари, так і інші товари.

Товарні позиції, які мають 4-значний код, застосовуються в Переліку лише в тому випадку, якщо вони не мають деталізації на 10-ти значні коди згідно з УКТЗЕД.

Враховуючи викладене вище, та як відповідь на питання повідомляємо, що в описаній Підприємцем у зверненні ситуації, вимоги Порядку № 496 щодо ведення обліку товарних запасів поширюються на товарні позиції, які мають деталізацію на 10-ти значні коди згідно з УКТЗЕД, а саме:
3D-окуляри (код згідно з УКТЗЕД 9004901000), окуляри віртуальної реальності
(код згідно з
УКТЗЕД 9004901000), шолом-маска 3D віртуальної реальності (код згідно з УКТЗЕД 9004909000).

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.