Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо відображення у податковій декларації з ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі – окремі види товарів), та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ і підпунктом «в» підпункту 69.41.3 підпункту 69.41 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство, яке є платником єдиного податку
4 групи, здійснює вирощування та реалізацію сільськогосподарської продукції.
Товариством за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів у лютому 2025 року складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну із застосуванням нульової ставки ПДВ.
У березні 2025 року оформлено періодичну та додаткову митні декларації і, з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації, відповідно до підпункту «б» підпункту 97.4 пункту 97
підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу складено та зареєстровано в ЄРПН розрахунок коригування (далі – РК_РЕЗ_2).
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Податкового кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Податкового кодексу).
З 01.12.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України
від 29 жовтня 2024 року № 1261 запроваджено режим експортного забезпечення.
Особливості поміщення у митний режим експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення визначено пунктом 935 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі – Митний кодекс).
Абзацом п’ятим пункту 935 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу передбачено, що декларування товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов’язкового вносяться відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеною за такою операцією у порядку, встановленому пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділом 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 192 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність», зі змінами (далі – Закон № 959), оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.
Підпунктами 97.1, 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу передбачено, що платник ПДВ з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов’язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.
Згідно з положеннями підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з експорту окремих видів товарів здійснюється шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів за дотримання певних умов на кожному такому етапі.
Зокрема, визначений у підпункті «б» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу порядок складання РК_РЕЗ_2 передбачає умову, згідно з якою такий розрахунок коригування складається та підлягає реєстрації в ЄРПН лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.
В останній додатковій декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначається ознака завершення переміщення товарів за такою періодичною або спрощеною декларацією у вигляді відповідного коду особливості переміщення.
Відповідно до підпункту 97.5 статті 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів відображаються у складі податкової декларації за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформленої відповідно до вимог митного законодавства.
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289,
зі змінами (далі – Порядок № 21).
До податкової декларації з ПДВ вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку
(пункт 1 розділу ІІІ Порядку № 21).
Податкова декларація з ПДВ подається платником за звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу (пункт 9 розділу ІІІ Порядку № 21).
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 розділу V Порядку № 21 обсяги операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою (відповідно до вимог підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу) вказуються у рядку 2.3.1 розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ, а дані операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що оподатковуються ПДВ за основною ставкою або ставкою 14 відс. (відповідно до вимог підпункту «б» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу) – у рядках 2.3.2 та 2.3.3 розділу I «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ (залежно від ставки оподаткування ПДВ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів, зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1, 2
Операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів (якщо вивезення товарів здійснюється на підставі додаткових декларацій, що подаються до періодичної митної декларації), відображаються у складі податкової декларації з ПДВ за звітний (податковий) період, на який припадає дата оформлення кожної такої додаткової декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, на підставі даних таких додаткових декларацій, а не податкової накладної.
Дані РК_РЕЗ_2, складеного з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації, у податковій декларації з ПДВ не відображаються, оскільки показники, відображені у податковій декларації з ПДВ за операціями з вивезення за межі митної території України окремих видів товарів на підставі митної декларації (додаткової декларації), що засвідчує факт перетинання митного кордону України таких товарів, вже відповідають показникам митної декларації за такими операціями.
Отже, у ситуації, наведеній у зверненні, Товариство зобов’язане подати податкову декларацію з ПДВ, зокрема, за звітний (податковий) період березень 2025 року (за звітний (податковий) місяць, в якому фактично відбулася операція з вивезення товару за межі митної території України) із заповненням колонки А рядка 2.3.1 «операції, що оподатковуються за нульовою ставкою».
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ Податкового кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |