X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.06.2025 р. № 3086/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомила, що фізичною особою – підприємцем особисто 10.06.2021 було отримано Витяг з реєстру платників єдиного податку за підписом начальника Костянтинівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому зазначено місце провадження господарської діяльності фізичної особи – підприємця – «територія України».

При цьому датою обрання або переходу на спрощену систему оподаткування зазначено 01.06.2021.

Тобто, фізична особа – підприємець знаходиться на обліку у податковій службі, яка знаходиться на підконтрольній території України.

Фізичною особою – підприємцем подавалися податкові декларації платника єдиного податку фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи до Костянтинівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області, починаючи з півріччя
2021 року до за три квартали 2024 року включно, а податкові декларації платника за 2024 рік та за перший квартал 2025 року подавались до Волноваської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області на обліку у якої знаходиться фізична особа – підприємець.

Згідно з Витягом з реєстру платників єдиного податку від 24.04.2025 Волноваської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області, місцем провадження господарської діяльності зазначено «підконтрольна територія України».

Платник особисто надала листа від 24.04.2025 до відділення Філії Полтавське ОУ АТ «Ощадбанк», щодо отримання інформації  з проханням підтвердження, що нею особисто відкрито рахунок у відділенні Філії Полтавське ОУ АТ «Ощадбанк» м. Полтава, де вона особисто обслуговується, що підтверджується довідкою від 24.04.2025 за підписом в.о. керуючого Філії Полтавське ОУ АТ «Ощадбанк» Фізична особа – підприємець особисто фактично знаходиться на підконтрольній території України.

Водночас, платник податків фактично проживає на підконтрольній Україні території та самостійно здійснює сплату всіх обов'язкових податкових платежів до бюджету. Таким чином, покладання, в таких випадках, обов'язку на юридичних осіб виступати податкових агентом фізичної особи – підприємця призводить до подвійного оподаткування та додаткового адміністрування податків.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Який порядок сплати податків фізичною особою – підприємцем, враховуючи фактичне проживання/перебування на підконтрольній території України, місце провадження господарської діяльності – територія України» або «підконтрольна територія України» з урахуванням своєчасності сплачених фізичною особою – підприємцем податків?

2. Чи призводить застосування п.п. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, по відношенню до фізичної особи – підприємця, фактичне проживання/перебування якої знаходиться на підконтрольній території України, місце провадження господарської діяльності – підконтрольна територія України» та її контрагентів до подвійного оподаткування та додаткового адміністрування податків?Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі – Кодекс) (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Загальні засади здійснення підприємницької діяльності фізичною особою – підприємцем визначено главою 5 розділу ІІ Цивільного кодексу України
(далі – ЦКУ).

Згідно з абзацом першим частини другої ст. 50 ЦКУ фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

У ст. 29 ЦКУ зазначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Відповідно до п. 65.1 ст. 65 Кодексу взяття на облік фізичних осіб – підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755), зі змінами та доповненнями.

При цьому податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків – фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (п. 45.1 ст. 45 Кодексу).

Згідно з частиною другою ст. 13 Закону України від 15 квітня 2014 року
№ 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована Російською Федерацією територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Державна реєстрація фізичних осіб – підприємців та інші реєстраційні дії проводиться відповідно до Закону № 755 шляхом включення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – Єдиний державний реєстр) на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Відомості про фізичну особу – підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі включають, зокрема, дані про місцезнаходження (адресу місця проживання, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою – підприємцем) (частина четверта ст. 9 Закону № 755). Зміни у відомостях Єдиного державного реєстру підлягають реєстрації у порядку, встановленому Законом № 755.

Внесення змін до облікових даних платників податків, крім фізичних осіб, які не зареєстровані підприємцями та не провадять незалежну професійну діяльність визначений ст. 66 Кодексу.

Так, у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється контролюючий орган, в якому на обліку перебуває платник податків, а також у разі зміни податкової адреси платника податків, контролюючими органами за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків (п. 66.3 ст. 66 Кодексу).

Відповідно до п. 65.1 ст. 65, п.п. 66.1.1 п. 66.1 та п. 66.3 ст. 66 Кодексу у разі проведення державної реєстрації зміни місця проживання платника податків, в наслідок якої змінюється контролюючий орган, процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків розпочинаються та проводяться контролюючими органами у разі надходження, зокрема, відомостей з Єдиного державного реєстру про проведення державної реєстрації таких змін.

Порядок зміни контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, території територіальної громади або ДПІ обслуговування визначений розділом Х Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (далі – Порядок
№ 1588).

Контролюючі органи отримують відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію та інші реєстраційні дії у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами контролюючих органів згідно з Законом № 755 для виконання покладених на контролюючі органи повноважень.

Отже, для контролюючих органів першоджерелом відомостей щодо місцезнаходження фізичних осіб – підприємців є Єдиний державний реєстр, відомості з якого мають бути достовірними.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру та даними інформаційних ресурсів ДПС                є фізичною особою – підприємцем, дата державної реєстрації 01.06.2021, місцезнаходження: 86412, Донецька область,
м. Єнакієве.

Щодо оподаткування доходу, отриманого фізичною особою – підприємцем, реєстрація якого є тимчасово окупована територія (Донецька обл., м. Єнакієве)

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 292.9 ст. 292 Кодексу доходи фізичної особи – платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV Кодексу, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу IV Кодексу.

При цьому доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу).

Відповідно до п.п. 2 п. 297.1 ст. 297 Кодексу платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів, зокрема:

податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої – четвертої групи (фізичної особи) та оподатковані згідно з главою 1 Кодексу.

При цьому слід зазначити, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід фізичної особи – підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до Кодексу (п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Разом з цим, згідно з п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу платниками військового збору є, зокрема:

фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, крім електронних резидентів (е-резидентів) (п.п. 3 п. 1.1 п. 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Військовий збір для платників збору, зазначених, зокрема, у п.п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, встановлюється з 01 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України від 24 лютого 2024 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (абзац п’ятий
п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Об’єктом оподаткування військовим збором для платників, зазначених у п.п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, є доходи визначені ст. 292 Кодексу (п.п. 3 п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору для платників, зазначених у п.п. 3 п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, становить – 1 відсоток від доходу, визначеного ст. 292 Кодексу (п.п. 3 п.п. 1.3 п. 161
підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Крім того, згідно з п. 177.8 ст. 177 Кодексу під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи фізичних осіб у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.

Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, яка здійснює діяльність на підконтрольній території України, під час нарахування (виплати) їй юридичною особою доходу, не утримує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір за умови надання такою фізичною особою – підприємцем копії документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності (витяг з реєстру платників єдиного податку).

Щодо другого питання

Відповідно до п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об’єднаних сил (ООС), для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 березня 2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» (далі – Постанова № 254), або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об’єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. Дія п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

У п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу терміни вживаються в такому значенні, зокрема, тимчасово окупована територія – територія окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, визначена відповідно до Постанови № 254, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України.

Тобто дія п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу застосовується на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення проведення операції Об’єднаних сил (ООС).

Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада
2014 року № 1085-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі – Розпорядження № 1085), зокрема зазначений перелік містить м. Єнакієве.

Підпунктом 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення Кодексу» встановлено, що під час нарахування (виплати) фізичним особам – підприємцям, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія (незалежно від системи оподаткування), доходу від здійснення ними підприємницької діяльності суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, зобов’язані утримати податок на доходи у джерела виплати. При цьому на таких осіб не поширюється дія п. 177.8 ст. 177 та п.п. 2 п. 297.1 ст. 297 Кодексу.

Доходи від здійснення підприємницької діяльності, оподатковані відповідно до цього підпункту, не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи – підприємця та/або доходу фізичної особи – підприємця платника – єдиного податку.

Водночас період проведення антитерористичної операції – це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України (ст. 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»).

Разом з тим, Указом Президента України від 30.04.2018 № 116 уведено в дію рішення РНБОУ «Про широкомаштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганський областях».

Таким чином, оскільки місце проживання або податкова адреса фізичної особи – підприємця зареєстровано на тимчасово окупованій території (Донецька обл., м. Єнакієве), то оподаткування доходу від здійснення ними підприємницької діяльності здійснюється відповідно до п.п. 38.9 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тобто суб'єкти господарювання та/або самозайняті особи, які нараховують (виплачують) вказаний дохід, зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір у джерела виплати.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_______________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.