X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.06.2025 р. № 3089/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення ….. щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

        Платник податків у зверненні повідомила, що є приватним нотаріусом та просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи може приватний нотаріус віднести до витрат своєї діяльності на підставі лише платіжної інструкції сплачені ним суми за користування:

Єдиним реєстром довіреностей;

Спадковим реєстром;

Державним реєстром речових прав на нерухоме майно;

Державним реєстром обтяжень рухомого майна?

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу.

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, облік доходів та витрат, отриманих від незалежної професійної діяльності, ведеться за типовою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами – підприємцями і фізичними особами,  які проводять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» (далі – Порядок).

Водночас слід зазначити, що Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Разом з тим перелік витрат, які можуть бути враховані при обчисленні оподатковуваного доходу фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, визначено Узагальнюючою податковою консультацією щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185 (далі – наказ № 1185) та Узагальнюючою податковою консультацією щодо витрат приватного нотаріуса, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 884.

Наказом № 1185 передбачено, що до витрат приватного нотаріуса можуть бути віднесені, зокрема, витрати на встановлення, обслуговування та користування державними та єдиними реєстрами.

При цьому зазначені витрати повинні бути пов’язані із провадженням певного виду незалежної діяльності та підтверджені документально.

Крім того, п.п. 6 п. 1 розділу ІІ Порядку встановлено, що  документами, які підтверджують понесені витрати, безпосередньо пов’язані з отриманим доходом / пов’язані з провадженням незалежної професійної діяльності, можуть бути, зокрема, платіжне доручення, прибутковий касовий ордер, квитанція, фіскальний чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують акт оплати товарів, робіт, послуг.

Таким чином, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність (приватний нотаріус), має право врахувати витрати за користування державними та єдиними реєстрами за умови їх документального підтвердження, зокрема, платіжної інструкції.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.