Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо нарахування ПДВ у разі отримання гарантійного (забезпечувального) платежу, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство планує укласти угоду з благодійною організацією (далі – Організація), за умовами якої Організація розповсюджує серед фізичних осіб ваучери відповідного номіналу, які надають можливість кожній такій особі одноразово отримати товари аптечного асортименту (далі – товари) в аптечних закладах Товариства на суму номінальної вартості ваучера.
Згідно з договором, Товариство зобов’язується відпустити товари пред’явнику ваучера, а Організація – відшкодувати (оплатити) вартість реалізованих товарів згідно з наданим Товариством реєстром відпущених товарів за ваучерами.
Після укладення договору Організація перераховує на рахунок Товариства гарантійний платіж у якості забезпечувального платежу.
Щомісячно після складання акту звірки Організація відшкодовує Товариству вартість відпущених ним у попередньому місяці товарів згідно з ваучерами.
У разі не відшкодування Організацією вартості (частини вартості) відпущених аптечними закладами товарів, Товариство може зарахувати гарантійний платіж (або його частину) в рахунок оплати таких товарів на підставі укладеної додаткової угоди.
Після закінчення строку дії договору невикористана сума гарантійного платежу повертається Організації.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1) чи вважається «першою подією» дата укладання додаткової угоди щодо зарахування гарантійного платежу (його частини) в рахунок оплати вартості товару відповідно до умов зазначеного договору та чи зобов’язане Товариство нарахувати ПДВ на дату цієї події;
2) чи може Товариство використовувати гарантійний платіж в рахунок оплати вартості товару за договором, та при цьому нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ на дату укладання додаткової угоди щодо зарахування гарантійного платежу (його частини) в рахунок оплати вартості товару;
3) яким чином визначити податкові зобов’язання з ПДВ у разі, якщо гарантійний платіж буде перераховано Організацією на рахунок Товариства у якості попередньої оплати за товари, які будуть відпущені Товариством за ваучерами, вважаючи те, що завчасно відсутня інформація щодо номенклатури товарів, які будуть поставлені за ваучерами та ставка податку (7 або 20 відсотків)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Згідно з пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ ставки податку встановлюються від бази оподаткування в розмірах, зокрема: 20 відсотків; 7 відсотків по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів, які внесені до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність, та дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, ‒ дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку ‒ дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів ‒ дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг ‒ дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 розділу VІ ПКУ, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ
при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Перелік обов'язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначено у пункті 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, зокрема такими реквізитами є опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 – 2
Податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН особою (платником ПДВ), яка здійснює постачання таких товарів/послуг, на особу, якій здійснюється постачання товарів/послуг незалежно від того, на кого покладено обов'язок щодо оплати вартості таких товарів/послуг.
Якщо перерахування Організацією грошових коштів Товариству як оплати вартості товарів або зміна призначення гарантійного платежу (його частини) в рахунок оплати вартості товарів відбувається після дати фактичного постачання (відпуску) Товариством таких товарів фізичним особам – пред’явникам ваучерів, то для цілей оподаткування ПДВ таке перерахування / зміна призначення гарантійного платежу вважається «другою подією» і, відповідно, підстави для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ у Товариства не виникатимуть.
Водночас, на дату фактичного постачання (відпуску) товарів фізичним особам – пред’явникам ваучерів («перша подія») Товариство зобов'язане нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ та скласти на таких фізичних осіб податкову накладну зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Щодо питання 3
Якщо умовами договору між Товариством та Організацією передбачено, що грошові кошти, які сплачує Організація на рахунок Товариства, фактично є попередньою оплатою за товари, то на дату отримання таких грошових коштів (яка в такому випадку буде вважатися «першою подією») Товариство повинно визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН відповідну податкову накладну із зазначенням кількості, вартості та номенклатури товарів, за яку здійснено таку попередню оплату.
У разі, якщо після отримання попередньої оплати та складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна номенклатури товарів та ставки податку, зазначених у такій податковій накладній, у Товариства виникають підстави для складання розрахунку коригування до такої податкової накладної.
Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |