X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 06.06.2025 р. № 3123/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення ПрАТ «» (далі – ПрАТ) щодо оподаткування податком на прибуток операції з фінансовими інструментами, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Як зазначено у зверненні, ПрАТ, здійснюючи господарську діяльність, планує укласти договір про участь у розподілі прибутку, істотними умовами якого є:

сторонами є: фізична особа – інвестор та ПрАТ – отримувач грошового внеску (платник податку на прибуток на загальних підставах).

Предмет договору: інвестор погоджується надати ПрАТ, а ПрАТ погоджується прийняти грошовий внесок. В обмін на надання інвестором грошового внеску ПрАТ погоджується сплачувати відповідний дохід або забезпечувати його сплату третьою особою, визначеною ПрАТ (залежно від обставин) інвестору в порядку, передбаченому цим договором.

У ПрАТ відсутнє зобов’язання повертати інвестору внесок та здійснювати будь-які інші відрахування або платежі інвестору, окрім виплати відповідного доходу, що дорівнює встановленому у договорі відсотку від прибутку (доходу) ПрАТ, одержаного ПрАТ за результатами фінансового кварталу/року після фактичного отримання грошового внеску.

За наслідками перерахування коштів інвестор не набуває права на частку у статутному капіталі (майні) ПрАТ, та/або на участь в управлінні ПрАТ, та/або отримання певної частки прибутку (дивідендів), та/або активів у разі ліквідації ПрАТ.

За наслідками виконання договору про участь у розподілі прибутку:

не збільшується статутний капітал;

не набуваються корпоративні права;

не є договором про спільну участь у розподілі прибутку;

виплати не є дивідендами, а є «іншими доходами» у розумінні п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

ПрАТ є платником податку на прибуток на загальних підставах.

Ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності здійснюється за правилами Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та Міжнародних стандартів фінансової звітності.

ПрАТ на дату отримання внеску у грошовій формі визнає таку суму фінансовим зобов’язанням у пасивах балансу за справедливою вартістю.

Подальша оцінка ПрАТ фінансових зобов’язань проводиться щоквартально/щомісячно/щорічно через прибутки та збитки.

Нарахування доходу інвестору відображається як фінансові витрати у періоді їх нарахування щоквартально/щомісячно/щорічно.

Виплата такого доходу відображається як зменшення фінансових зобов’язань.

Фінансовий інструмент є фінансовим зобов’язанням та не є власним капіталом ПрАТ.

ПрАТ просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

        чи правильно розуміє ПрАТ, що визначення об’єкту оподаткування податком на прибуток при виконанні договору про розподіл прибутку (з урахуванням істотних умов договору та відображенням у бухгалтерському обліку) здійснюється за даними фінансового результату, без жодних коригувань на різниці, які виникають згідно норм Кодексу?

       

Перш за все звертаємо увагу, що з вказаного у листі питання ДПС була надана податкова консультація ПрАТ на звернення від «» № «»
(вх. ДПС № «» від «»), яка зареєстрована в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій «» за № «».

Водночас додатково повідомляємо наступне.

Інвестиції – господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно (п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Фінансові інвестиції – господарські операції, що передбачають придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів (п.п. «б» п.п. 14.1.81 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

 Сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів вважається безповоротною фінансовою допомогою (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно п.11 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 32 Фінансові інструменти: подання (далі – МСБО 32) фінансовий інструмент – це будь-який контракт, який приводить до виникнення фінансового активу у одного суб'єкта господарювання та фінансового зобов'язання або інструмента капіталу у іншого суб'єкта господарювання.

Відповідно до п.п. «а» п.п. «і» п. 11 МСБО 32 фінансове зобов'язання – це будь-яке зобов'язання, що є, зокрема, контрактним зобов'язанням: надавати грошові кошти або інший фінансовий актив іншому суб'єктові господарювання.

Згідно п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами)).

Отже, в залежності від суті правочину, за яким виникають зобов’язання, та статусу отримувача доходів, можуть виникати податкові наслідки з податку на прибуток підприємств, зокрема різниці, встановлені п.п. 140.4.6 п. 140.4  та
п.п. 140.5.8 п. 140.5 ст. 140 Кодексу.

При цьому, зазначаємо, що кожен конкретний випадок господарських операцій, зокрема, про який йдеться у зверненні, потребує аналізу документів та матеріалів, що дозволяють ідентифікувати предмет запиту більш детально, що є предметом контрольно-перевірочних заходів.

        Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).