Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення ( ), щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що є фізичною особою – підприємцем платником єдиного податку третьої групи (із ставкою 5%) та має намір здійснює продаж товарів на іноземному маркетплейсі Etsy (сайт https://www.etsy.com/), що належить американській компанії Etsy, Inc.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи може фізична особа – підприємець, платник єдиного податку третьої групи (ставка 5%) здійснювати продаж товарів на іноземному маркетплейсі Etsy враховуючи ті обставити, що через особливості іноземного законодавства він зареєстрований на цьому маркетплейсі як фізична особа?
2. Чи є доходами фізичної особи – підприємця - платника єдиного податку третьої групи доходи отримані від продажу товарів на іноземному маркетплейсі Etsy, враховуючи особливості описані в цьому запиті, зокрема що меркетплейсом перед виплатою цих доходів (отриманих від продажу товарів) із суми отриманих доходів, самостійно, здійснюється попереднє утримання різних комісій та вартості реклами, а доходи виплачуються на рахунок відкритий в іноземній платіжній системі Payoneer, за мінусом цих утриманих сум?
3. Чи включається в доходи фізичної особи – підприємця вартість послуг із доставки, які сплачуються покупцем окремо від вартості придбаного товару?
4. Яка сума є доходом фізичної особи – підприємця у випадку продажу товарів на іноземному маркетплейсі Etsy: сума яка була встановлена продавцем як ціна (вартість) товару при створені картки товару (лістинга), чи сума яка була сплачена покупцем з урахуванням податків (ТАХ), які нараховуються покупцю (та стягуються із покупця) самим маркетплейсом Etsy у відповідності до іноземного законодавства? Виходячи із наведеного прикладу, яка сума буде вважатись доходом фізичної особи – підприємця: вартість товару встановлена продавцем (100 дол. США), вартість товару плюс вартість доставки (115 дол. США), вся сума сплачена покупцем з урахуванням податків, які нараховуються і стягуються із покупця маркетплейсом відповідно до іноземного законодавства (135 дол. США), чи сума перерахована маркетплейсом на рахунок (акаунт) Payoneer?
5. Яка дата є датою отримання доходів фізичної особи – підприємця (для їх перерахунку у гривню по курсу Національного банку України (далі – НБУ)) у випадку продажу товарів на іноземному маркетплейсі Etsy: дата оплати вартості товару покупцем, дата зарахування коштів від маркетплейса на рахунок продавця відкритий в іноземній платіжній системі Payoneer, чи дата надходження коштів на валютний рахунок фізичної особи – підприємця відкритий в українському банку?
6. Що являється «звітним податковим періодом» в контексті використання платіжної системи Payoneer для отримання оплат за товари продані на іноземному маркетплейсі Etsy (про що заначено в консультації розміщеній в системі ЗІР ДПС України), та з якою періодичністю платник єдиного податку 3 групи повинен перераховувати кошти, що надходять на рахунок відкритий в іноземній платіжній системі Payoneer на валютний рахунок фізичної особи – підприємця відкритий в українському банку, щоб таке перерахування вважалось здійсненим до закінчення «звітного податкового періоду»: до закінчення місяця в якому кошти надійшли на рахунок в Payoneer, до закінчення кварталу в якому кошти надійшли на рахунок в Payoneer, чи до закінчення року у якому ці кошти надійшли на рахунок відкритий в Payoneer?
7. Чи не буде вважатись порушення вимог щодо перерахування коштів на рахунок фізичної особи – підприємця в українському банку до закінчення «звітного податкового періоду» той факт, що на рахунок фізичної особи – підприємця в українському банку надходить лише частина коштів із тих що були сплачені покупцем оскільки маркетплейс самостійно утримує із них різні комісії?
8. Для того щоб вся сума коштів отриманих від продажу товарів на маркетплейсі Etsy вважалась доходом фізичної особи – підприємця, та їх частина, яку маркетплейс Etsy (після утримання комісій і оплати за рекламу) перераховує на рахунок продавця відкритий в іноземній платіжній системі Payoneer, повинна бути: перерахована маркетплейсом Etsy до закінчення «звітного податкового періоду» на рахунок відкритий в платіжній системі Payoneer, списана (перерахована) із рахунку в Payoneer до закінчення «звітного податкового періоду», чи вона повинна бути зарахована до закінчення «звітного податкового періоду» на валютний рахунок фізичної особи – підприємця відкритий в українському банку? Чи вважається що фізична особа – підприємець виконав свій обов’язок із перерахування коштів із рахунку відкритого в іноземній платіжній системі Payoneer якщо він здійснив (ініціював) переказ із рахунку відкритого в іноземній платіжній системі Payoneer до закінчення «звітного податкового періоду», а на рахунок фізичної особи – підприємця відкритий в Українському банку кошти надійшли вже після закінчення «звітного податкового періоду»?
9. Чи зобов’язана фізична особа – підприємець – платник єдиного податку, що здійснює продаж товарів на закордонних маркетплейсах, зокрема на Etsy застосовувати РРО чи ПРРО та видавати іноземним покупцям фіскальні чеки?
10.Чи може фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи надавати послуги із доставки іноземним покупцям та отримувати від них оплату за такі послуги і мати та здійснювати свою діяльність за КВЕД 53.20 – «Інша поштова та кур'єрська діяльність»?
Щодо першого– восьмого питань
Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен громадянин має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» зі змінами та доповненнями (далі – Закон
№ 959) зовнішньоекономічна діяльність – це, зокрема, діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.
Фізичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність з моменту набуття ними цивільної дієздатності згідно з законами України. Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, користуються зазначеним правом, якщо вони зареєстровані як підприємці у порядку, визначеному законом (частина друга ст. 5 Закону № 959).
Відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2473), іншими законами України, а також нормативно-правовими актами НБУ, прийнятими відповідно до Закону № 2473.
Принципи валютного регулювання, які викладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичних осіб – резидентів укладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконувати зобов’язання, пов’язані з цими угодами, у національній валюті чи в іноземній валюті, у тому числі відкривати рахунки у фінансових установах інших країн.
Частиною третьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, що резиденти з урахуванням обмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.
Порядок проведення розрахунків за валютними операціями визначається НБУ (частина четверта ст. 5 Закону № 2473).
Постановою Правління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі – Положення № 5), яке визначає заходи захисту, запроваджені НБУ, порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті.
Відповідно до абзацу першого п. 16 розділу I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічними операціями здійснюються виключно через рахунки в банках.
Пунктом 23 розділу ІІ Положення № 5 передбачено, що грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Одночасно зауважуємо, що Payoneer – це міжнародна платіжна система, а отже рахунки відкриті у вказаній системі не вважаються рахунками, відкритими у банківських установах.
Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV ПКУ.
Відповідно до п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.
Щодо першого питання
Положеннями глави 1 розділу XIV ПКУ не передбачено обмеження щодо здійснення зовнішньоекономічної діяльності фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку третьої групи, зокрема здійснювати продаж товарів на іноземному маркетплейсі Esty, незалежно від статусу реєстрації на цьому сервісі платника податків, а саме як фізична особа або як фізична особа – підприємець.
Щодо питань другого, п’ятого та шостого
Відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).
Ведення обліку і складення звітності платниками єдиного податку визначено ст. 296 ПКУ.
Так, відповідного до п. 296.2 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені п. 295.1 ст. 295 ПКУ, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників.
Така податкова декларація подається, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у п. 291.4
ст. 291 ПКУ, та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої групи.
Згідно з п. 296.3 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду.
Податкова декларація платника єдиного податку складається наростаючим підсумком з урахуванням норм п.п. 296.5 і 296.6 ст. 296 ПКУ (п. 296.7
ст. 296 ПКУ).
Таким чином, якщо кошти, отримані від здійснення зовнішньоекономічної діяльності, зараховані на рахунок, відкритий, зокрема у системі Payoneer, та в подальшому перераховуються на рахунок, відкритий у банківській установі в Україні для здійснення підприємницької діяльності (впродовж звітного періоду, але не пізніше річного податкового (звітного) періоду), то такі кошти включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 розділу XIV ПКУ.
При цьому для фізичної особи – підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України. Тобто, показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у національну валюту за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання у системах Payoneer.
Датою отримання доходу фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку є дата надходження коштів на рахунок, відкритий у системі Payoneer.
Щодо питань третього, четвертого, шостого та сьомого
Крім того, згідно з п. 296.1 ст. 296 ПКУ фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Одночасно слід зазначити, що наказом Міністерства фінансів України
від 26.11.2020 № 728 «Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 579» з 01 січня 2021 року втратили чинність форми Книги обліку доходів, Книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579, та скасовано реєстрацію книг у податкових органах.
Проте зміни, запроваджені з 01.01.2021 щодо форми обліку доходів і витрат у довільній формі (в паперовому вигляді (зошиті, журналі тощо), в електронному вигляді (в електронній таблиці у файлі Excel, Word тощо) чи через електронний кабінет) не скасовують обов’язку дотримуватися платниками єдиного податку першої – третьої груп вимог заповнювати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – податкова декларація) на підставі первинних документів у відповідності до норм п. 44.1 ст. 44 ПКУ, які мають право вивчати та перевіряти контролюючі органи під час проведення перевірок згідно з п.п. 20.1.6 п. 20.1
ст. 20 ПКУ.
Згідно з п.п. 44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п.п. 44.1 ст. 44 ПКУ.
Враховуючи вищенаведене, у разі отримання суми переказу за первинними документами, на підставі яких здійснюється розрахунок в іноземній валюті за проданий товар, доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи є сума, визначена у первинному документі (без урахування податків, які нараховуються безпосередньо маркетплейсом Etsy), перерахована у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на дату отримання валюти коштів на рахунок, відкритий у системі Payoneer.
Крім того, якщо зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунку, відкритому у системі Payoneer, тобто не зараховуються на рахунок, відкритий у банківській установі України для здійснення підприємницької діяльності, або зараховуються на рахунок в Україні, який відкритий для власних потреб, то такі кошти оподатковуються як іноземний дохід за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.
Щодо дев’ятого питання
Відповідно до частини другої ст. 8 Конституції України Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст. 91 Конституції України Верховна Рада України приймає закони, постанови та інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених у цій Конституції.
Оскільки закони України приймає Верховна Рада України, то і дія таких законів, зокрема і Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», поширюється на учасників господарських відносин, які здійснюють свою діяльність на території України.
Враховуючи вищевикладене, продаж товарів та здійснення розрахунків на іноземних маркетплейсах має здійснюватись підприємцем відповідно до вимог законодавства тієї держави, на території якої здійснюється такий продаж товарів та проводяться розрахунки за товари.
Щодо десятого питання
Пунктом 291.5 ст. 291 ПКУ визначено перелік видів діяльності, здійснення яких не дає права на застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Так, не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг фіксованого телефонного зв'язку з використанням безпроводового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв'язку (місцевого, міжміського, міжнародного), діяльність з надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку, діяльність з надання послуг з технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- і радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж (п.п. 8 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ).
Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 ПКУ у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно із Класифікатором видів економічної діяльності (далі - КВЕД ДК 009:2010), затвердженим наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457.
Наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 № 396 затверджено Методологічні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності.
Враховуючи те, що КВЕД 53.20 «Інша поштова та кур’єрська діяльність» передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, а саме поштова діяльність, то фізична особа – підприємець – платник єдиного податку має право надавати послуги за умови, що у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування буде зазначений вид діяльності, який віднесено до відповідного коду, зокрема кур’єрська діяльність, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону, та дотримання інших вимог застосування спрощеної системи оподаткування, передбачених главою 1 розділу ХІV ПКУ
Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |