X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.06.2025 р. № 3191/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваші звернення (    ) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомила, що є приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та є фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Під час здійснення своєї професійної діяльності, виникає потреба у регулярному знищенні значної кількості паперових документів. Отже, купівля шредера (пристрій для подрібнення паперових листів) – це необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.  

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи має право, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу, витрати, понесені на придбання шредера (пристрій для подрібнення паперових листів), врахувати при визначенні сукупного чистого доходу?

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу.

Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, облік доходів та витрат, отриманих від незалежної професійної діяльності, ведеться за типовою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 261.

Водночас слід зазначити, що Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Разом з тим перелік витрат, які можуть бути враховані при обчисленні оподатковуваного доходу фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, визначено Узагальнюючою податковою консультацією щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185 (далі – наказ № 1185) та Узагальнюючою податковою консультацією щодо витрат приватного нотаріуса, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 884.

Наказом № 1185 передбачено, що до витрат приватного нотаріуса можуть бути віднесені, зокрема:

витрати на придбання канцелярського приладдя (картонажі, архівні папки, твердий картон, канцелярський папір, технічні засоби для прошивання документів тощо).

При цьому зазначені витрати повинні бути пов’язані із провадженням певного виду незалежної діяльності та підтверджені документально.

Таким чином, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність (приватний нотаріус), має право включити витрати, понесені на придбання технічного засобу для подрібнення паперових листів (шредера) при визначенні сукупного чистого доходу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.