Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно обігу та зберігання алкогольних напоїв, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У зверненні Товариство повідомляє, що є компанією, яка здійснює господарську діяльність на території України, в тому числі імпорт алкогольних напоїв, оптовий та роздрібний продаж алкогольних напоїв та продуктів харчування. Товариство співпрацює з різними оптовими покупцями алкогольних напоїв, які були імпортовані Товариством в Україну, в тому числі покупцям, які здійснюють роздрібний продаж таких алкогольних напоїв через власні роздрібні мережі.
Товариство у зверненні зазначає, що має намір співпрацювати з покупцем алкогольних напоїв, який не має власного місця зберігання алкогольних напоїв, відокремленого від місць роздрібної торгівлі алкогольними напоями. При цьому покупець визначив місцем поставки не місця роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, а розподільчий склад іншого суб’єкта господарювання, який внесено до
Єдиного реєстру місць зберігання оператором складу, а не потенційним покупцем Товариства. Потенційний покупець алкогольних напоїв має укладений договір суборенди приміщення на зазначеному розподільчому складі, внесеному
до Єдиного реєстру місць зберігання. Інших договорів, які б визначали, зокрема, зобов’язання складського оператора здійснювати зберігання підакцизних товарів для потенційного покупця, між таким покупцем і оператором складу не укладалося.
Товариство запитує:
1.-Чи може Товариство поставляти підакцизні товари (алкогольні напої) покупцю у місце зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання оператором складу, але без оформлення правовідносин щодо прийняття оператором складу товару на зберігання, за умови наявності між покупцем та оператором складу договору суборенди частини складу, який внесений до Єдиного реєстру місць зберігання?
2.-Чи будуть застосовуватися до Товариства, як до постачальника, фінансові санкції у вигляді штрафу у випадку постачання для потенційного покупця підакцизних товарів (алкогольних напоїв) на склад іншого суб’єкта господарювання, за умов, визначених у першому питанні вище?
Щодо зазначених питань
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України визначає Закон України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817).
Відповідно до частини першої ст. 1 Закону № 3817:
Єдиний реєстр місць зберігання - складова інформаційно-комунікаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що містить перелік місць зберігання із зазначенням відомостей, визначених Законом № 3817, про місцезнаходження місць зберігання та про заявників (п. 26 частини першої ст.1 Закону № 3817);
місце зберігання - місце, що використовується для зберігання спирту етилового, біоетанолу та спиртових дистилятів, або приміщення, що використовується для зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного реєстру місць зберігання (п. 47 частини першої ст. 1 Закону № 3817);
оптова торгівля алкогольними напоями - діяльність з реалізації власно вироблених, ввезених або придбаних алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, іншим суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб (п. 60 частини першої ст. 1 Закону № 3817).
Відповідно до частини першої ст. 17 Закону № 3817:
зберігання алкогольних напоїв здійснюється суб’єктом господарювання у місцях зберігання алкогольних напоїв, які внесені до Єдиного реєстру місць зберігання, на підставі однієї з таких ліцензій: на право виробництва алкогольних напоїв або на право оптової торгівлі алкогольними напоями, або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або за заявою якого суб’єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру місць зберігання, крім випадків, визначених Законом № 3817;
зберігання алкогольних напоїв суб’єктами господарювання, які використовують алкогольні напої для виробництва харчових продуктів (крім алкогольних напоїв), здійснюється в місцях зберігання, внесених до Єдиного реєстру місць зберігання;
суб’єкт господарювання, який має ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, має право зберігати алкогольні напої за місцем роздрібної торгівлі, без внесення таких місць зберігання до Єдиного реєстру місць зберігання.
Отже, Товариство може здійснювати діяльність з реалізації ввезених або придбаних алкогольних напоїв іншим суб’єктам господарювання, що мають ліцензію на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями, іншим суб’єктам господарювання, які не мають ліцензії на право оптової та/або роздрібної торгівлі алкогольними напоями та використовують їх для виробничих потреб.
Відповідно до п. 35 частини другої ст. 73 Закону № 3817 до суб’єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, – за зберігання спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, - 100 відсотків вартості товарів (продукції), наявних у такому місці зберігання, але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Отже, фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі, визначеному п. 35 частини другої ст. 73 Закону № 3817, застосовуються саме до суб’єктів господарювання, які здійснюють зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру місць зберігання, а не до суб’єкта господарювання, який здійснив реалізацію цим суб’єктам господарювання таких алкогольних напоїв.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |