X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.06.2025 р. № 3207/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

 

Державна податкова служба України за результатами розгляду              звернення Товариства щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно обігу та зберігання пального, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні Товариство зазначає, що воно є платником акцизного податку, оскільки є розпорядником стаціонарних акцизних складів та пересувних акцизних вкладів.

Товариство повідомляє, що воно є розпорядником 13 стаціонарних акцизних складів, із них три стаціонарних акцизних склади є роздрібними АЗС, на які отримано ліцензії на роздрібну торгівлю пальним та на оптову торгівлю пальним. Із зазначених акцизних складів здійснюється роздрібна торгівля пальним, оптова торгівля пальним та заправка пального в баки власних транспортних засобів.

Враховуючи зазначене Товариство запитує:

  1. Товариство на АЗС, які мають право на роздрібну торгівлю (наявні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, на право оптової торгівлі пальним), при заправленні баків власної техніки та/або відвантаженню пального до власного пересувного складу з подальшим продажем іншим субєктам господарювання та у паливні баки власної автотехніки має складати акцизні накладні в літрах, приведених до температури 15оС?
  2. Товариство на АЗС які мають право на роздрібну торгівлю (наявні ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, на право оптової торгівлі пальним) при заправленні баків автомобілів кінцевим споживачам має складати акцизні накладні в літрах фактичних (показники паливозаправних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників на роздрібних АЗС), які будуть вважатися як літри, приведені до температури 15оС?

 

До зазначених питань

Згідно з п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу реалізація, зокрема, пального для цілей розділу VI цього Кодексу будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;

при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

Отже, операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з  акцизного складу Товариства в баки власної техніки чи баки автомобілів інших субєктів господарювання та/або відвантаження пального до власного акцизного складу пересувного у розумінні п. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу є реалізацією пального.

Вимоги до складання акцизної накладної визначено ст. 231 Кодексу.

Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Кодексу платник податку при ввезенні на митну територію України пального, з якого сплачено акцизний податок, або реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Згідно з п. 231.3 ст. 231 Кодексу акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального чи в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

Відповідно до пункту 232.1 статті 232 Кодексу одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового є літри, приведені до температури 15° C. При цьому відпущені літри в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, для цілей цього розділу вважаються як літри, приведені                      до температури 15° C. Такі одиниці обліку для пального повинні використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних/розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.

Відповідно до пункту 77 частини першої статті 1 Закон України                                  від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшої реалізації або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з місць роздрібної торгівлі пальним через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, а також реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів, а також заправлення з бункерувальника у водному просторі морських та річкових суден.

Отже, при здійсненні реалізації пального з місць роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, через паливороздавальні колонки, газороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, складаються акцизні накладні у літрах, відпущених в таких місцях роздрібної торгівлі, які вважаються як літри, приведені до температури 15° C.

У разі здійснення реалізації пального з місць оптової торгівлі пальним (на які отримано ліцензії на право оптової торгівлі пальним), зокрема, відпуску (відвантаження) на власні акцизні склади пересувні пального, яке надалі буде релізовуватися іншим субєктам господарювання та у паливні баки власної автотехніки, акцизні накладні складаються у літрах, приведених до            температури 15° C.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).