X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.06.2025 р. № 3235/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (     ) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що є фізичною особою - податковим резидентом України та учасником партнерства з обмеженою відповідальністю, яка зареєстрована в Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії (далі – Компанія).

У платника податків є статус контролюючої особи Компанії відповідно до норм статті 392 розділу І Кодексу.

У 2025 році очікується отримання Компанією доходу у вигляді прощення заборгованості за основною сумою кредиту перед юридичною особою – нерезидентом, зареєстрованою на Сейшельських Островах.

Враховуючи зазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. Чи вважається дохід, який планується отримати Компанією у прощення заборгованості за основною сумою кредиту перед іншою юридичною особою – нерезидентом, активним доходом для цілей застосування звільнення від оподаткування скоригованого прибутку за правилами підпункту 392.4.1
пункту 392.4 статті 392
розділу І Кодексу?

Контрольованою іноземною компанією (далі – КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 розділу І Кодексу).

Пунктом 392.2 статті 392 розділу І Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку КІК, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток КІК, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.

При цьому, норми статті 392 розділу І Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.

Так, підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392 розділу І Кодексу визначено, що скоригований прибуток КІК не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:

а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) КІК є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та

б) виконується будь-яка з таких умов, зокрема:

- частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел.

У разі якщо частка пасивних доходів КІК становить більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, для цілей застосування цієї статті такі доходи визнаються активними, за умови що КІК:

фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;

має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).

Згідно з підпунктом 392.4.3 пункту 392.4 статті 392 розділу I Кодексу у разі якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно до положень цього пункту, контролююча особа звільняється від обов'язку розраховувати скоригований прибуток КІК відповідно до положень підпункту 392.3.2
пункту 392.3 статті 392 розділу I Кодексу.

Отже, звільнення від оподаткування прибутку КІК можливе при дотриманні вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392 Кодексу.

Таким чином, у разі звільнення від оподаткування прибутку КІК відповідно до вимог, визначених пунктом 392.4 статті 392 Кодексу, контролююча особа звільняється від обов’язку розраховувати скоригований прибуток КІК.

Тобто, якщо фізична особа - резидент України є власником частки іноземної юридичної особи, яка зареєстрована в юрисдикції – Сполученому Королівству Великої Британії та Північної Ірландії, з якою Урядом України укладено Угоду про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал (дата набуття чинності – 10.02.1993) та частка пасивних доходів такої компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів КІК із всіх джерел, то скоригований прибуток цієї компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи.

Разом з тим, підпунктом 14.1.268 пункту 14.1 статті 14 Кодексу визначено, що до пасивних доходів належать:

процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок, на вклад (депозит) у кредитних спілках, інших процентів (у тому числі дисконтних доходів);

процентного або дисконтного доходу за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом;

плати (відсотків), що розподіляється відповідно до пайових членських внесків членів кредитної спілки;

доходу, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, на розміщені активи відповідно до закону, включаючи дохід, що виплачується (нараховується) емітентом у результаті викупу (погашення) цінних паперів інституту спільного інвестування, який визначається як різниця між сумою, отриманою від викупу, та сумою коштів або вартістю майна, сплаченою платником податку продавцю (у тому числі емітенту) у зв’язку з придбанням таких цінних паперів, як компенсація їх вартості;

доходу за іпотечними цінними паперами (іпотечними облігаціями та сертифікатами) відповідно до закону;

відсотків (дисконту), отриманих власником облігації від їх емітента відповідно до закону;

доходу за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю та доходу, отриманого платником податку в результаті викупу (погашення) управителем сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в порядку, визначеному проспектом емісії сертифікатів;

інвестиційного прибутку, включаючи прибуток від операцій з державними цінними паперами та з борговими зобов’язаннями Національного банку України з урахуванням курсової різниці;

роялті;

дивідендів;

страхових виплат і відшкодувань.

Таким чином, дохід отриманий КІК від списання кредиторської заборгованості за раніше отриманими позиками відсутній в переліку доходів, які підпадають під пасивні доходи.

Водночас, Міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – МСФЗ) – це Стандарти та Тлумачення, видані Радою з Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (РМСБО). Вони охоплюють: а) Міжнародні стандарти фінансової звітності; б) Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку; в) Тлумачення КТМФЗ та г) Тлумачення ПКТ.

Згідно з положеннями Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), зокрема: МСФЗ 9 «Фінансові інструменти» – щодо обліку припинення зобов’язань та МСФЗ 15 «Дохід від контрактів з клієнтами» – для класифікації доходів, процедура прощення боргу (повного або часткового) кредитором трактується як подія, що призводить до припинення відповідного зобов’язання компанії-боржника.

У разі, якщо компанія-боржник зареєстрована у Великобританії то сума прощеного боргу має бути визнана у складі звіту про прибутки та збитки (Profit or Loss). Вказаний дохід класифікується як «інший дохід» / «gain on extinguishment of liability» та підлягає включенню до оподатковуваного прибутку компанії, якщо інше не передбачено податковими винятками.

Пасивний дохід включає, зокрема відсотки, дивіденди, роялті, орендні платежі, доходи від фінансових, інструментів, курсові різниці та інші аналогічні доходи, що не пов’язані з основною господарською діяльністю компанії. У разі якщо компанія  не має персоналу, активів, фізичного офісу або реальних витрат, дохід має одноразовий або незвичний характер, компанія не веде активної господарської діяльності та прощення здійснено пов’язаною особою або без очевидної економічної причини то прощення боргу може визнаватися пасивним доходом «non-trading income», якщо він не створений за участі персоналу, активів або бізнес-функцій компанії, і в такому випадку він вважається пасивним та підлягає оподаткуванню на рівні контролюючої особи.

Водночас, варто зазначити, що кожен конкретний випадок практичного застосування положень Кодексу здійснюється на підставі аналізу деталізованої інформації та її документального підтвердження, з урахуванням усіх обставин та підстав.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.