Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо податкових наслідків з ПДВ в описаній у зверненні ситуації та на доповнення до індивідуальної податкової консультації, наданої Товариству 28.04.2025 та зареєстрованої в Єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій за № 2345/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство просить додатково роз’яснити щодо ситуації 3:
після переходу на загальну систему оподаткування підприємство планує придбати у фізичної чи юридичної особи резидента України на підставі договору купівлі-продажу житлову нерухомість на вторинному ринку, а саме таку нерухомість, яка вже раніше була внесена в Реєстр речових прав. В подальшому підприємство планує проведення оздоблювальних робіт, які не підпадають під поняття капітальний ремонт згідно з ДБН А.2.2-3-2014, п.3., а саме штукатурка, шпаклівка, фарбування, монтаж освітлювальних приладів, розеток, вимикачів, межкімнатних дверей, монтаж покриття підлоги та покриття стелі, встановлення сантехприладів та комплектування квартири меблями та побутовою технікою. Деякі оздоблювані роботи, меблі та побутова техніка буде придбаватися з ПДВ за ставкою 20 відсотків. Відповідно підприємство планує відносити до складу податкового кредиту суму ПДВ. Вартість таких покращень (оздоблювальних робіт та товарів) додається до вартості житлової нерухомості та здійснюється продаж фізичній особі резиденту України за ціною, вищою ніж вартість житлового об’єкта нерухомості, з витратами, понесеними на оздоблювальні роботи, меблі та побутову техніку.
Питання щодо ситуації 3:
чи виникає у підприємства (платника ПДВ) обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, якщо товари (меблі та побутова техніка)/послуги (оздоблювальні роботи) попередньо були придбані підприємством (платником ПДВ) у неплатника ПДВ без ПДВ і призначалися або почали використовуватися у повній мірі в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ)?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Об'єкти житлової нерухомості − будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, дачні та садові будинки (підпункт 14.1.129 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Правила формування і коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ, а також складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з ПДВ (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 01 липня 2015 року, − у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в неоподатковуваних ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС інформує.
Якщо товари (меблі та побутова техніка)/послуги (оздоблювальні роботи) попередньо були придбані підприємством (платником ПДВ) у неплатника ПДВ без ПДВ і призначалися або почали використовуватися у повній мірі в неоподатковуваних ПДВ операціях (у тому числі в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ), то обов’язку щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 розділу V ПКУ, не виникає.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |