X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.06.2025 р. № 3241/ІПК/99-00-04-01-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України на звернення Підприємства щодо справляння рентної плати за спеціальне використання води (далі – Плата), керуючись ст. 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Підприємство поінформувало, що при провадженні господарської діяльності у сфері житлово-комунального господарства надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення водокористувачам, у тому числі суб’єктам господарювання, які є виробниками напоїв.

Підприємство, посилаючись на п.п. 255.5.6 п. 255.5 ст. 255 Кодексу, просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи повинно Підприємство, за яких умов, яким чином здійснювати окремий облік та оподаткування води, наданої споживачам, за ставками для підземної води, що входить виключно до складу напоїв, у випадку її використання споживачами для виготовлення напоїв?

2. Якими роз’ясненнями та податковими консультаціями ДПС доцільно керуватися Підприємству із вище зазначеного питання?

Щодо питання 1

Платниками Плати є первинні водокористувачі, які, зокрема, використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (п. 255.1 ст. 255 Кодексу).

Об’єктом оподаткування Платою є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 Кодексу), тобто облікований обсяг фактично використаної (вилученої) платником Рентної плати води із водного об’єкта.

В умовах дії порядку, визначеного ст. 255 Кодексу, при визначенні податкових зобов’язань з Плати, об’єкт оподаткування Платою (фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі) поділяється на 3 складові частини, залежно від напрямків її використання (постачання), зокрема:

– обсяги води, що постачаються водокористувачами населенню для задоволення його питних і санітарно-гігієнічних потреб (п.п. 255.4.1. п. 255.4 ст. 255 Кодексу);

– обсяги води, що використовуються житлово-комунальними підприємствами у межах технологічних нормативів використання питної води, визначених відповідно до законодавства про питну воду, питне водопостачання та водовідведення (п. 255.7 ст. 255 Кодексу);

– обсяги води, що постачаються водокористувачами юридичним особам та фізичним особам-підприємцям, у тому числі теплопостачальним організаціям, ОСББ, ЖБК, тощо.

Ставки Плати визначаються за типом водного об’єкта та напрямом використання води безпосередньо платником Плати, встановлені п. 255.5 ст. 255 Кодексу.

Таким чином, оскільки Підприємство безпосередньо не здійснює виготовлення та реалізацію напоїв, то воно не має застосовувати ставки Плати за обсяги води, що входять виключно до складу напоїв, встановлені п.п. 255.5.6 п. 255.5 ст. 255 Кодексу, при визначенні ним податкових зобов’язань з Плати.

Водночас ведення платником Плати окремого обліку води, наданої споживачам, що використовують такі обсяги для виготовлення напоїв, не передбачено Кодексом.

Щодо питання 2

ДПС з метою інформування платників податків щодо особливостей оподаткування розміщує актуальну інформацію на вебпорталі ДПС, зокрема у розділах загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР), онлайн-навчання, а також Єдиному реєстрі податкових консультацій, якою платники податків можуть керуватися при практичному використанні окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).