Індивідуальна податкова консультація
Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень ТОВ «Торгово-виробнича група » (далі – ТОВ) щодо формування витрат при оренді транспортного засобу та укладання нотаріального договору (додаткової угоди) на продовження строку дії договору оренди транспортного засобу, строк якого є продовженим, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, ТОВ укладає договори оренди (найму) транспортного засобу із фізичною особою – власником транспортного засобу з дотриманням вимог щодо нотаріального посвідчення договору.
Договір укладено на 3 роки, а в разі продовження користування транспортним засобом протягом одного місяця після закінчення строку дії договору та відсутності заперечень з боку орендодавця, договір продовжується на строк який був встановлений у договорі.
Сторони передбачили автоматичну пролонгацію договору оренди (найму).
Зважаючи, що трирічний строк дії договору закінчується 30.06.2026 і протягом подальшого місяця ТОВ продовжило користування майном за відсутності будь-яких претензій орендодавця, договір вважатиметься продовженим до 30.06.2029.
ТОВ просить підтвердити законність його витрат при оренді транспортного засобу на підставі договору оренди строк якого закінчився, але який є автоматично пролонгованим та надати індивідуальну податкову консультацію з такого питання:
Чи повинно ТОВ укладати нотаріальний договір (додаткову угоду) на продовження строку дії договору оренди (найму) транспортного засобу, строк якого є продовженим?
Статтею 759 Цивільного кодексу України ( далі – ЦКУ) визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець (фізична особа) передає або зобов'язується передати наймачеві (підприємству) майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ст. 761 ЦКУ право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.
Згідно з ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.
Отже, ТОВ може укласти договір оренди легкового автомобіля з фізичною особою – власником транспортного засобу або йому належать майнові права на цей автомобіль, та такий договір підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат при оренді транспортного засобу згідно договору оренди з фізичною особою – власником транспортного засобу.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування на підставі первинних документів.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (абзац перший частини другої ст. 6
Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами).
Отже, питання порядку формування витрат у бухгалтерському обліку при оренді транспортного засобу згідно договору оренди з фізичною особою – власником транспортного засобу належить до компетенції Міністерства фінансів України.
Водночас зазначаємо, що відповідно до п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів належить, зокрема, надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Тож питання порядку укладення нотаріального договору оренди (найму) транспортного засобу та продовження строку дії такого договору не належать до компетенції ДПС.
Зокрема, зазначаємо, що головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, зокрема, державну політику у сфері нотаріату є Міністерство юстиції України (Положення про Міністерство юстиції України (далі – Положення), затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228) (зі змінами).
Нотаріат в Україні – це система органів і посадових осіб, на які покладено обов’язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності (частина перша ст. 1 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» (далі – Закон № 3425-XII).
Нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії, зокрема, посвідчують правочини (договори, заповіти, довіреності, вимоги про нотаріальне посвідчення правочину тощо) (п. 1 частини першої ст. 34 Закону № 3425-XII).
Отже, з питання укладення нотаріального договору оренди (найму) транспортного засобу та продовження строку дії такого договору доцільно звернутись до Міністерства юстиції України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |