X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.06.2025 р. № 3263/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Індивідуальна податкова консультація

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (…) (далі – Товариство) (…) щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні зазначає, що Товариство здійснює господарську діяльність відповідно до зареєстрованих видів діяльності за КВЕД зокрема:

52.29 «Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту»;

79.11 «Діяльність туристичних агентств»;

79.90 «Надання інших послуг бронювання та пов'язана з цим діяльність»;

82.30 «Організування конгресів і торговельних виставок» та інші».

Одним із напрямів діяльності Товариства є надання послуг Замовникам з організації транспортування пацієнтів, які беруть участь у клінічних дослідженнях, що проводяться Замовниками, від місця їх постійного проживання до місця проведення досліджень.

Згідно умов договорів з Замовниками, Товариство також здійснює компенсацію витрат, фактично понесених пацієнтами під час поїздок до місць проведення клінічних досліджень на різних видах транспорту. Компенсація таких витрат здійснюється Товариством за дорученням Замовника на карткові рахунки пацієнтів – учасників клінічних досліджень. При цьому, така компенсація може проводитись Товариством на користь кожного окремого пацієнта більш ніж два рази на рік, інколи – щомісячно.

Під час здійснення таких виплат Товариство, керуючись вимогами Кодексу, виконуючи функції податкового агента, утримує із суми наданої компенсації витрат пацієнтам (з урахуванням «натурального коефіцієнту») та сплачує до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Участь пацієнтів у клінічних дослідженнях є добровільною, безоплатною та

не передбачає виникнення у пацієнтів трудових або цивільно-правових відносин із Товариством.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:

Чи нараховується єдиний соціальний на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) у розмірі 22 відсотка на суму вказаних компенсаційних виплат (витрат пацієнтів на проїзд до місця проведення клінічних досліджень), що проводяться Товариством більш ніж два рази на місяць, в тому числі систематично (щомісячно), на користь фізичних осіб (пацієнтів), які беруть участь у клінічних дослідженнях?

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня
2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Пунктом 2 частини першої ст. 1 Закону № 2464 визначено, що єдиний
внесок – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п. 3 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону
№ 2464 зобов’язані сплачувати єдиний внесок (до п. 10 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Виключно Законом № 2464 визначаються, зокрема, платники єдиного внеску (частина друга ст. 2 Закону № 2464).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами.

Базою для нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у п. 1 (крім абзацу сьомого) частини першої ст. 4 Закону № 2464, є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці»,
та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Таким чином, оскільки Товариство, з огляду на зазначену у зверненні інформацію, не є страхувальником для працівників контрагента, то у Товариства не виникає підстав для нарахування єдиного внеску.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

________________________________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.