Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо коригування податкової накладної та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Оскільки у зверненні надано суперечливу та/або неповну інформацію, що не дає можливості надати конкретну відповідь по суті операції (згідно з запитом та додатком до нього, підприємство складає податкову накладну на операцію з надання послуги з підбору товару, а у договорі, що додається до запиту, йдеться про операцію з постачання товару), ДФС інформує про норми Кодексу, якими слід керуватись при визначенні дати виникнення податкових зобов’язань та складанні податкової накладної.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений Кодексом термін. Зазначеною нормою Кодексу також визначено перелік обов’язкових реквізитів, які підлягають відображенню у податковій накладній, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 Кодексу).
Відповідно до пункту 201.2 статті 201 Кодексу форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Правила складання податкової накладної (у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів) регулюються статтею 201 Кодексу та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 № 276) (далі - Порядок № 1307).
Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Кодексу.
З урахуванням вищезазначеного та згідно з нормами пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 198.1, 198.2, 198.3 та 198.6 статті 198, пунктів 201.1, 201.7, та 201.10 статті 201 Кодексу податкова накладна за операцією з постачання товарів/послуг повинна складатися і реєструватися в ЄРПН лише за умови, що така господарська операція мала місце:
або було здійснено перерахування авансу в рахунок оплати вартості товарів/послуг, постачання яких буде здійснено у майбутніх звітних періодах;
або відбулося відвантаження товару, щодо постачання якого укладено договір;
або оформлено документ, що засвідчує факт постачання платником податку послуг, обсяг постачання яких визначено договором.
У податковій накладній назва товарів/послуг (номенклатура) повинна відповідати первинним документам та договору на постачання таких товарів/послуг.
Враховуючи те, що, як зазначено у зверненні, податкова накладна складена підприємством на операцію з постачання послуги на підставі договору про постачання товарів, така податкова накладна не відповідає суті здійсненої операції.
В доповнення до зазначеного вище ДФС інформує, що відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307, у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 Кодексу постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі -розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
У разі, якщо після реєстрації податкової накладної в ЄРПН у платника податку в подальшому виникає необхідність доповнення податкової накладної новою або новими товарними позиціями на заміну вже вказаних, платнику податку слід в розрахунку коригування:
- сторнувати показник «Обсяги постачання» по відповідній товарній позиції або по кільком товарним позиціям, з відповідними значеннями ціни, кількості, одиниці виміру, коду товару/послуги, ставки, найменування, при цьому, у графі 1 рядка розрахунку коригування, яким сторнується товарна позиція, вказати порядковий номер рядка податкової накладної, за яким була зазначена дана товарна позиція в податковій накладній, що коригується;
- додати нові товарні позиції з відповідними значеннями ціни, кількості, одиниці виміру, коду товару/послуги, ставки, найменування, але при цьому, у графі 1 рядка розрахунку коригування, яким вводиться товарна позиція, зазначається новий черговий порядковий номер рядка податкової накладної, який не зазначався раніше в податковій накладній, що коригується;
- у графі 2 розрахунку коригування у всіх рядках, які заповнюються, зазначити причину коригування - «Зміна номенклатури».
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |