X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ВОЛИНСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.03.2018 р. № 828/К/03-20-08-07/ІПК

Головне управління ДФС у Волинській області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) розглянуло звернення <. .> та з урахуванням фактичних обставин в межах компетенції повідомляє.

Підприємець на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності (третя група єдиного податку) запитує щодо права на здійснення ним діяльності у сфері посередництва з реалізації пестицидів та аїрохімікатів згідно класів 46.12 та 46.18 КВЕД враховуючи обмеження, які визначено п.п.5 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ.

Кожна фізична особа - підприємець самостійно за власним бажанням в Україні обирає той із можливих способів оподаткування, який найбільше відповідає особливостям та умовам здійснення його підприємницької діяльності.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 Розділу XIV ПКУ.

Згідно зі ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності - це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 ПКУ).

Нормами пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПКУ визначено види діяльності, які не дають права суб'єктам господарювання (фізичним особам -підприємцям) бути платниками єдиного податку.

Відповідно до пп.5 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти господарювання (фізичні особи -підприємці), які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення.

До переліку корисних копалин місцевого значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 грудня 1994 року N 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» із змінами та доповненнями, належать:
- сировина для хімічних меліорантів ґрунтів (вапняк, гіпс, гажа, сапропель);
- сировина для будівельного вапна та гіпсу (гіпс, вапняк, крейда);
- сировина піщано-гравійна (пісок);
- сировина цегельно-черепична (суглинок, супісок);
- інші корисні копалини, що не включені до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення.

Статтею 14 ПКУ дано визначення понять, які вживаються в такому значенні:
- корисні копалини  - природні мінеральні утворення органічного і неорганічного походження у надрах,- у тому числі будь-які підземні води, а
також техногенні мінеральні утворення в місцях видалення відходів виробництва та втрат продуктів переробки мінеральної сировини, які можуть бути використані у сфері матеріального виробництва і споживання безпосередньо або після первинної переробки (п.п.14.1.91 п.14.1 ст.14 ПКУ);
- мінеральна сировина - товарна продукція гірничого підприємства, що є результатом його господарської діяльності з видобутку корисних копалин, у тому числі шляхом виконання господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, і за якісними характеристиками відповідає вимогам установлених законодавством стандартів або вимогам договорів (п.п. 14.1.112. п.14.1. ст.14 ЇЖУ);
- первинна переробка (збагачення) мінеральної сировини ж вид господарської діяльності гірничого підприємства включає сукупність операцій збирання, дроблення або мелення, сушку, класифікацію (сортування), брикетування, збагачення фізико-хімічними методами (без якісної зміни мінеральних форм корисних копалин, їх агрегатно-фазового стану, кристалохімічної структури), за виключенням агломерації/грудкування руди з термічною обробкою, агломерацію, та збагачення фізико-хімічними методами, а також може включати переробні технології, що є спеціальними видами робіт з добування корисних копалин (підземна газифікація та виплавляння, хімічне та бактеріальне вилуговування, дражна та гідравлічна розробка розсипних родовищ, гідравлічний транспорт гірничих порід покладів дна водойм) (п.п. 14.1.150. п.14.1. ст.14 ПКУ).

Разом з тим, статтею 1 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» від 02.03.1995 № 86/95-ВР зі змінами та доповненнями (далі - Закон №86/95) наведено визначення таких термінів:
- пестициди це токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям, а також гризунів, бур'янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб;
- агрохімікати це органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості грунтів, урожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції.

Отже, норми пп.5 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ обмежують право на видобуток та реалізацію фізичною особою — підприємцем - платником єдиного податку корисних копалин загальнодержавного значення (крім реалізації корисних копалин місцевого значення) виключно у вигляді мінеральної сировини та не містять заборон, щодо реалізації продукції у вигляді складних сполук та сумішей до яких і відносяться пестициди, добрива чи інша агрохімічна продукція, торгівлю якою планує здійснювати підприємець.
Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010 (далі - КВЕД ДК 009:2010) затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 із змінами та доповненнями.

Відповідно до КВЕД ДК 009:2010 фізична особа при здійсненні державної реєстрації фізичної особи - підприємця за власним бажанням обирає вид діяльності, який планує здійснювати під час господарської діяльності.

Якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа -підприємець - платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.

Щодо вказаного у зверненні виду діяльності відповідно до КВЕД ДК 009:2010 слід зауважити, що клас 46.12, який відноситься до групи 46.1 "Оптова торгівля за винагороду чи на основі контракту" КВЕД ДК 009:2010 включає діяльність посередників у сфері торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами, у т. ч. добривами.

Водночас, до забороненого виду діяльності для платників єдиного податку першої - третьої груп відноситься діяльність з виробництва, експорту, імпорту, продажу підакцизних товарів (пп.З пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ). До підакцизних товарів за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які ПКУ встановлено ставки акцизного податку належить - пальне (нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПКУ).

Щодо вказаного у зверненні виду діяльності згідно класу 46.18 КВЕДу та здійснення діяльності у сфері посередництва, то варто звернути увагу на відсутність конкретизації в запиті інформації стосовно виду торгівлі, якою Ви плануєте зайнятися (адже вона є роздрібна та оптова).

Відповідно до пп. 4.4 п. 4 національного стандарту України ДСТУ 4303:2004 роздрібна торгівля — це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачу та надання йому торговельних послуг.
Роздрібна торгівля - це перепродаж (продаж без перероблення) нових або уживаних товарів для особистого споживання або домашнього користування переважно населенню в магазинах, торгових центрах, наметах, кіосках, компаніями поштового замовлення, вуличними торговцями, споживчими кооперативами, компаніями, що спеціалізуються на організації аукціонів тощо (Методологічні основи та пояснення до позицій КВЕД).

Оптова торгівля — це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю, для виробничого споживання та надання пов'язаних із цим послуг (пп. 4.5 п. 4 ДСТУ 4303:2004). Оптова торгівля здійснюється, як правило, за договором поставки.
Оптові торговці зазвичай за власний рахунок виконують допоміжні операції, зокрема, збирання (компонування), сортування великих партій товарів, поділ і перефасування товарів меншими партіями, зберігання, охолодження, доставку й установлення товарів, акції для своїх споживачів, дизайн етикеток тощо.

Крім цього для вибору видів діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 пов’язаних саме з реалізацією пестицидів та агрохімікатів слід керуватися загальними вимогами до транспортування, зберігання, застосування, утилізації, знищення та знешкодження пестицидів і агрохімікатів та торгівлі встановлених статтею 11 Закону №86/95. Згідно з якою, продаж населенню пестицидів і агрохімікатів здійснюється у дрібнофасованому вигляді та з обов'язковою наявністю інструкції щодо безпечного їх застосування.

Для отримання детальної інформації щодо переліку видів діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010 пропонуємо звернутись до Державної служби статистики України.

Згідно з п.52.2. ст.52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.