Головне управління ДФС у Полтавській області розглянуло звернення щодо звітування профспілковою організацією та керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 N 2755-VІ (далі - ПКУ), повідомляє таке.
Відповідно до п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ; установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають і передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр).
Згідно з п.ц.133.4.7 п.133.4 ст.133 ПКУ для неприбуткових організацій, які відповідають вищезазначеним вимогам та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, встановлюється річний податковий (звітний) період, крім випадків, передбачених п.п.133.4.3 п.133.4 ст.133.
На виконання п. 35 підрозділу 4 розділу XX "Перехідних положень" ПКУ неприбуткові організації, які не привели свої установчі документи у відповідність до норм п.133.4 ст.133 ПКУ, після 01 липня 2017 року були виключені контролюючим органом з Реєстру. Такі організації з 01 липня 2017 року втратили ознаку неприбутковості та стали платниками податку на прибуток підприємств.
Згідно з п.п.133.1.1. п.133.1 ст.133 ПКУ платниками податку на прибуток - резидентами є суб’єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених п.133.4 та 133.5 ст.133.
Для платників податку на прибуток, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), встановлюється річний звітний період, для яких він починається з дати, на яку припадає початок такого обліку, і закінчується останнім календарним днем такого податкового (звітного) періоду (п. 137.5 ст.137 ПКУ).
У зв’язку їз вищезазначеним та у разі включення з 01.07.2017р. по 31.12.2017р. до Реєстру організацій, що виключені контролюючим органом з Реєстру з 01 липня 2017 року порядок подання податкової звітності буде наступний: ;
- за період перебування на загальній системі оподаткування така організація повинна подати до контролюючого органу Декларацію з податку на прибуток за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року із показниками діяльності, обрахованими за період перебування на загальній системі оподаткування, та фінансову звітність за 2017 рік - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, тобто з граничним строком подання Декларації 01 березня 2018 року;
- за період перебування у Реєстрі неприбуткових така організація повинна подати до контролюючого органу Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року із показниками діяльності, обрахованими за період перебування у Реєстрі, та фінансову звітність за 2017 рік - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, тобто з граничним строком подання Декларації 01 березня 2018 року.
Аналогічна позиція викладена у листі ДФС України від 10.08.2017р. №21192/7/99-99-12-02-04-17.
Разом з цим повідомляємо, що для професійних спілок, їх об’єднань та організацій профспілок передбачено подання звіту цро використання доходів (прибутків) неприбуткової організації лише у разі порушення вимог п. 133.4 ст. 133 ПКУ (п.46.2 ст.46 ПКУ).
Що стосується перебування організації на загальній системі оподаткування, то відповідно п. 49.2 ст.49 ПКУ платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
При цьомур об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ (п.п. 134.1.1 п. 134.1 СТ.134ПКУ).
Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший п. 44.2 ст.44 ПКУ).
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначає Закон України від 16.07.99 року N 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі - Закон N 996).
Вищезазначений закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до І законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством (ст. 2 Закону N 996).
На основі даних бухгалтерського обліку підприємства зобов'язані складати фінансову звітність. Для суб'єктів малого підприємництва, неприбуткових підприємств, установ та організацій і представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності національними положеннями (стандартами) встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати (ст. 11 Закону N 996).
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону №996).
Отже, за роз’ясненнями щодо визнання членських внесків доходами у відповідності до бухгалтерського обліку, слід звернутися до Міністерства фінансів України.
Разом з цим повідомляємо, що особливості правового регулювання, засади створення, права та гарантії діяльності професійних спілок визначено Законом Україци від 15 вересня 1999 року N 1045-ХІV "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" (далі - Закон N 1045).
Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки та ведуть свою діяльність на підставі статуту.
Джерела надходження (формування) коштів профспілки та напрями їх використання визначаються в їх статутних документах (ст. ст. 14 та 15 Закону N 1045).
Обов'язковрю умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової І організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визгіачених її установчими документами (пп. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).
У разі встановлення факту використання неприбутковою організацією отриманих доходів (прибутків) на інші цілі, ніж передбачені установчими документами, до такої неприбуткової організації застосовуються норми п.п.133.4.3, 133:4.4 п. 133.4 ст.133 ПКУ.
Відповідно до вимог п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |