Відповідно до пп.39.2.1.7 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу з 01.01.2017 р. критерії визначення господарських операцій контрольованими мають відповідати одночасно:
- річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
- обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Отже, вартісні критерії віднесення господарських операцій до контрольованих визначаються за підсумками податкового (звітного) року.
Відповідно до п.140.5 ст.140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема, на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім зазначених у п. 140.2 та у пп.140.5.5 п.140.5 ст.140 Кодексу та операцій, які визнані контрольованими відповідно до ст.39 Кодексу), придбаних у:
- нерезидентів (у тому числі пов’язаних осіб - нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп.39.2.1.2 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 цього Кодексу;
- нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до пп. «г» пп.39.2.1.1 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
Для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік (пп.39.4.1 п.39.4 ст.39 Кодексу).
Оскільки вартісні критерії контрольованих операцій встановлені в розрахунку на рік, право на не застосування податкової різниці щодо збільшення фінансового результату до оподаткування відповідно до пп. 140.5.4 п.140.5 ст.140 Кодексу надається платнику податків лише за підсумками відповідного податкового (звітного) року.
Нормами Кодексу встановлено, що розрахунок оподатковуваного прибутку здійснюється із застосуванням податкових різниць (пп. 134.1.1 п. 134.1 ст.134 Кодексу). Правом не проводити такі коригування можуть скористатися платники, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 млн. гривень.
Згідно пп.137.4 ст.134 Кодексу податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.
В даному випадку коригування фінансового результату до оподаткування на податкову різницю, визначену згідно пп. 140.5.4 п. 140.5 ст.140 Кодексу, здійснюється за наявністю в сукупності двох умов:
- податковий (звітний) період для подання декларації з податку на прибуток у 2018 році є квартальним;
- здійснення у 2018 році операцій придбання товарів (в т.ч. необоротних активів, робіт та послуг): у нерезидентів, зареєстрованих у державах, включених до переліку, затвердженого КМУ відповідно до пп.39.2.1.2 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу; у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до переліку, затвердженого КМУ відповідно до пп. «г» пп.39.2.1.1 пп.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу.
Таким чином, здійснення коригування фінансового результату на суму 30 відсотків вартості товарів у податковій звітності за 1 квартал, 1 півріччя та З квартали 2018 року не залежить від визнання (не визнання) господарської операції у 2017 році контрольованою.
Платник податків щокварталу (1 квартал, півріччя, три квартали) визначає податкову різницю та збільшує фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у нерезидентів з особливою юрисдикцією.
При цьому, платник податків має право за підсумками відповідного податкового (звітного) року не здійснювати коригування фінансового результату, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст.39 цього Кодексу, але без подання звіту.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |