X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ХАРКIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.03.2018 р. № 1115/ІПК/20-40-12-01-11

Щодо оподаткування ПДВ компенсації частини витрат

Головне управління ДФС у Харківській області розглянуло звернення платника стосовно оподаткування ПДВ компенсації частини витрат та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами і доповненнями (далі - Кодекс), повідомляє наступне.

Пунктом 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) визначено, що об’єктом оподаткування ПДВ є операції з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Пунктом 188.1 ст. 188 ПКУ визначено, зокрема, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками -суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю -бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених ст.189 ПКУ, база оподаткування визначається з урахуванням положень ст. 189 ПКУ.

Склад та порядок формування собівартості накладних послуг та облік отриманого відшкодування (компенсації) платежів підприємства має визначитися в обліковій політиці із врахуванням принципу превалювання сутності над формою та згідно з вимогами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, та пп. 10- 14

Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, які визначають порядок визнання доходів та витрат від надання послуг.

Складовою частиною господарської діяльності є як придбання власником такого майна певних товарів та отримання ряду послуг, пов’язаних з необхідністю утримання такого майна (теплова та електрична енергія, природний газ, послуги з водопостачання, водовідведення, охорони), сплата податків, пов’язаних з рухомим/нерухомим майном, зокрема таких як земельний податок, податок на нерухоме майно, так і перенесення вартості таких витрат на вартість готової продукції чи послуг, в тому числі і формування з урахуванням таких витрат розміру орендної плати за рухоме/нерухоме майно, тощо.

Отже, у вартості послуг підприємство має здійснювати економічне відшкодування (компенсацію) всіх елементів витрат, пов’язаних з послугами з наданням послуг.

Пунктом 16 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307, зареєстрованим в Міністерства фінансів України 26.01.2016 р. № 137/28267 із змінами та доповненнями, визначено, що до розділу Б податкової накладної відносяться дані у розрізі номенклатури постачання товарів/послуг.

Таким чином, при складанні податкової накладної за операціями з відшкодування вартості послуг, пов’язаних з господарською діяльністю(у т.ч. комунальних послуг та енергоносіїв, земельного податку, тощо), у графі 2 податкової накладної зазначається «Послуги з ......», у графі 3.3 зазначається код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі ДКПП), у графі 4 зазначається «послуга».

На всіх етапах постачання товарів/послуг до кінцевого споживача, у тому числі імпортованих товарів, у графі 2 «Номенклатура товарів/послуг продавця» податкової накладної продавець повинен зазначити дані, які відповідають документам, що підтверджують їх придбання таким продавцем.

Разом з цим інформуємо, що у разу виникнення необхідності визначення коду послуг згідно з ДКПП, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008 м. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Водночас повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.