X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.03.2018 р. № 1140/М/99-99-08-02-01-14/ІПК

Про порядок обліку фізичних осіб - підприємців, що здійснюють незалежну професійну діяльність (судовий експерт)

Державна фіскальна служба України розглянула звернення, щодо порядку обліку фізичної особи - підприємця, що здійснює незалежну професійну діяльність (судовий експерт), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), в межах повноважень повідомляє.

Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Кодексу самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Відповідно до Закону України «Про судову експертизу» судово-експертна діяльність може здійснюватись атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах, внесені до державного Реєстру атестованих судових експертів та отримали свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта. Судовий експерт здійснює судово-експертну діяльність тільки з тих видів судових експертиз і експертних спеціальностей, які зазначені у свідоцтві про присвоєння кваліфікації судового експерта.

Такі умови відповідають наведеному вище визначенню незалежної професійної діяльності. Водночас Закон не забороняє судовому експерту займатись іншою діяльністю, не пов’язаною із судовою експертизою, у тому числі підприємницькою діяльністю.

Правовий порядок оподаткування доходів від незалежної професійної діяльності в Україні, встановлюється ст. 178 Кодексу.

Якщо особа є підприємцем та здійснює незалежну професійну діяльність, то така особа обліковується в контролюючих органах як фізична особа - підприємець з ознакою здійснення незалежної професійної діяльності.

Якщо особа здійснила державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, то така особа обліковується в контролюючих органах як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність.

І навпаки, якщо особа припинила здійснювати незалежну професійну діяльність (про що внесено запис до відповідного реєстру), то така особа обліковується в контролюючих органах як фізична особа - підприємець.

Порядок зняття з обліку у контролюючих органах фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, визначений:
для платників податків - статтями 65 та 67 глави 6 розділу II Кодексу та розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (зі змінами) (далі -Порядок № 1588);
для платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - статтею 5 розділу II Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) та розділом V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 за № 1162 (зі змінами) (далі - Порядок № 1162).

Так, відповідно до Порядків № 1588 та № 1162 фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої діяльності, за наявності поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку, у десятиденний строк з дня прийняття рішення про припинення, копії розпорядчого документа про припинення незалежної професійної діяльності та заяв за формами № 8-ОПП та № 7-ЄСВ.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.