X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.03.2018 р. № 1185/6/99-99-14-06-02-15/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо оподаткування платежів у вигляді пені (штрафних санкцій) за неналежне виконання умов контракту, що сплачуються на користь нерезидента, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Відповідно до пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 ПКУ.

Перелік таких доходів визначено пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ.

Під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення, а також крім субсидій для повернення частини кваліфікованих витрат, передбачених Законом України «Про державну підтримку кінематографії в Україні» (пп. "й" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ).

Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ).

Згідно з положеннями абзацу другого п. 103.2 ст. 103 ПКУ застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ст. 103 ПКУ.

При цьому згідно з положеннями п. 103.10 ст. 103 ПКУ у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до п. 103.4 ст. 103 ПКУ доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України з питань оподаткування, тобто без урахування положень міжнародного договору.

У відносинах між Урядом України і Урядом Російської Федерації застосовується Угода про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків від 08.02.1995, яка ратифікована Верховною Радою України 06.10.1995 та набрала чинності 03.08.1999 (далі - Угода).

Згідно з положеннями ст. 20 Угоди види доходів, які виникають з джерел у Договірній Державі і про які не йдеться у попередніх статтях цієї Угоди, можуть оподатковуватись у цій Державі.

Зважаючи на те, що доходи у вигляді пені (штрафних санкцій) за неналежне виконання умов контракту, можна віднести до категорії разових доходів, які носять випадковий характер і які неможливо віднести до якогось з видів доходів, що розглядаються в інших статтях Угоди, такі доходи будуть оподатковуватись за правилами, визначеними статтею 20 „Інші доходи” Угоди.

Отже, у випадку, що розглядається, згідно з положеннями ст. 20 Угоди доходи у вигляді пені (штрафних санкцій) за неналежне виконання умов контракту, що сплачуються резидентом України резиденту Російської Федерації, підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень українського законодавства.

Водночас повідомляємо, що згідно із п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.