Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення ... щодо оподаткування доходу у вигляді вартості отриманого у дарунок майна і повідомляє.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Статтею 174 Кодексу встановлено порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав.
Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об'єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими IV розділом для оподаткування спадщини.
Закон України від 23 лютого 2017 року № 1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» (далі - Закон № 1910), який набрав чинності з 25.03.2017, вніс зміни до Кодексу щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу, отриманого фізичними особами у вигляді спадщини/дарунку.
Зокрема, відповідно до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини/дарування, що успадковуються/отримуються у дарунок членами сім’ї спадкодавця/ дарувальника другого ступеня споріднення.
Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Разом з цим п. 1 Прикінцевих положень Закону № 1910 передбачено, що цей Закон застосовується до доходів, отриманих платником податків у вигляді спадщини/дарунка, починаючи з 1 січня 2017 року.
Згідно з п.п. 174.3 ст. 174 Кодексу дохід у вигляді вартості успадкованого/отриманого у дарунок майна у межах, що підлягає оподаткуванню зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців/обдаровуваних, які отримали у спадщину/дарунок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.
Крім того звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) передбачено ст. 179 Кодексу, п. 179.2 якої встановлено, що відповідно до розділу IV Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до IV розділу Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку (п. 179.2 ст. 179 Кодексу).
Враховуючи зазначене, на підставі наданих Вами копій документів, Ви є членом сім'ї дарувальника другого ступеня споріднення, тому дохід у вигляді вартості отриманого Вами у дарунок нерухомого майна (2/3 частки квартири) у 2017 році, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою. При цьому податкова декларація не подається, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |