X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 22.03.2018 р. № 1182/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Про податок на додану вартість

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ («першої події») та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Пунктом 187.1 статті 187 ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше («перша подія»):
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Отже, при настанні будь-якої з подій, визначених зазначеною нормою ПКУ, у тому числі при кожному відвантаженні товару чи кожному зарахуванні коштів від покупця на банківський рахунок постачальника як оплата товарів, що підлягають постачанню, якщо це є «першою подією» за операцією (незалежно від того, постачається товар / сплачуються кошти у повному обсязі, передбаченому у договорі, чи частинами в межах одного договору) платник податку повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ та задекларувати їх у податковій звітності з ПДВ за той звітний (податковий) період, у якому така подія сталася.

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку (постачальник) зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 ПКУ). Така зареєстрована в ЄРПН податкова накладна для покупця є підставою для віднесення сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПКУ).

Таким чином, ПКУ чітко встановлено порядок визначення «першої події» за операціями, що здійснюються платниками податків.

Можливість самостійного обрання платниками податків способу визначення «першої події» чинним законодавством не передбачена.

Водночас повідомляємо, що врегулювання питань господарських правовідносин між підприємствами, у тому числі в частині однотипності відображення господарських операцій у бухгалтерському та податковому обліку платників податків, не належить до сфери компетенції Державної фіскальної служби України.

З питань визначення порядку ведення бухгалтерського обліку за господарськими операціями платників податків пропонуємо звернутися до Міністерства фінансів України як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку. Зокрема, Міністерство фінансів України здійснює нормативно-правове регулювання у сфері бухгалтерського обліку та визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку обов'язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування (крім банків).