X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У МИКОЛАЇВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.03.2018 р. № 1276/ІПК/14-29-14-06-06

Головне управління ДФС у Миколаївській області на Ваш лист ... «Про надання індивідуальної податкової консультації», керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ, із змінами та доповненнями, надає індивідуальну податкову консультацію щодо роз’яснення практичного використання норм законодавства з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій, проведення готівкових розрахунків та касової дисципліни.

Суть поставленого платником податків питання №1 полягає у наступному:
Чи правильно, що підприємство на загальній системі оподаткування, яке здійснює пасажирські міжміські перевезення, при продажу в салонах автобусів водіями (працівниками підприємства) квитків встановленої форми та на яких нанесено друкарським способом серію, номер, номінальну вартість, не повинно застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО)?

Основним нормативно-правовим актом, що регулює розрахунки за готівку, є Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265), який є спеціальним законом. Встановлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Податкового кодексу України, заборонено.

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) відповідно до п. 1 ст. З Закону № 265, зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (далі - РК). В той же час пунктом 4 статті 9 Закону №265 передбачено, що при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю РРО та розрахункові книжки не застосовуються.

Суть поставленого платником податків питання №2 полягає у наступному:
Чи правильно, що підприємство, яке здійснює пасажирські міжміські перевезення, може отримувати в касу підприємства (з оформленням прибуткових касових ордерів) від водіїв (працівників підприємства) готівкову виручку за продані в салоні автобусів квитки та не зобов'язане проводити зазначені операції через РРО?

Питання здавання готівкової виручки в касу підприємства регулюється нормами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (далі - Положення 148). Відповідно до п. 11. розділу II Положення 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств/відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій).

Таким чином, готівкові кошти, отримані водіями при продажу проїзних і перевізних документів на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю оприбутковуються в касі підприємства на підставі прибуткових касових ордерів.

Суть поставленого платником податків питання №3 полягає у наступному:
Чи правильно, що підприємство (комітент), яке здійснює пасажирські міжміські перевезення, може отримувати в касу підприємства (з оформленням прибуткових касових ордерів) від комісіонера виручку за продані квитки та не зобов'язане проводити зазначені операції через РРО?

Згідно ст. 2 Закону №265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Приймання виручки від комісіонера за продані квитки не являється розрахунковою операцію, тому відповідно до п. 11. розділу II Положення 148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

В той же час, слід зазначити, що під час документальної планової виїзної перевірки .... було виявлено факти проведення розрахункових операцій з продажу квитків за послуги перевезення в касі підприємства за готівку. Вказані операції оформлені прибутковими касовими ордерами, в яких вказано в графі «Від кого отримано чи кому видано» -Населення, а в графі «Номер кореспондуючого рахунку, субрахунку» - 361 (Розрахунки з вітчизняними покупцями). Однак, зазначені розрахункові операції, починаючи з 1 січня 2015 року повинні проводитись на повну суму надання послуги через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом №265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно п. 9 розділу II «Прикінцеві положення» Закону №265 суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку тимчасово - до 1 липня 2015 року були звільнені від санкцій за порушення вимог Закону №265.

На підставі пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.