Державна фіскальна служба України на запит Товариства' щодо плати за землю (далі - Плата), керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) надає індивідуальну податкову консультацію.
Товариство зазначило, що є власником приміщень у багатоповерховій офісній будівлі (далі - Будівля), яка розташована на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером ХХХХ (далі - Ділянка). Право на оренду частини Ділянки надано трьома договорами (далі - Договір) на загальну площу 0,0408 га (24,58 відс. загальної площі Ділянки). Право на спільне постійне користування частини Ділянки надано на 0,0257 га (15,48 відс. загальної площі Ділянки). Відомості про права користування частиною Ділянки площею близько 0,1 га (60,24 відс. загальної площі Ділянки) Товариством не зазначені.
Посилаючись на те, що Товариство не є стороною, з якою укладено Договір, Товариство вказує на наявність подвійної сплати за частину Ділянки, що пропорційна площі приміщень Товариства на восьмому поверсі Будівлі, орендної плати - за одним із Договорів та внесення Товариством податку - на підставі державної реєстрації права власності на об’єкт нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки (п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у редакції до 01 січня 2015 року). З огляду на викладене, Товариство запитує про виникнення у нього податкових зобов’язань з плати за землю в частині Ділянки з 01.01.2015 до дати державної реєстрації права користування Ділянки.
Стаття 287 Кодексу визначає строк сплати плати за землю, як узагальнюючого платежу, що складається з земельного податку та орендної плати і, таким чином, у п. 287.6 слово «податок» необхідно розуміти у значенні плати.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Використання Ділянок без набуття належних прав є порушенням права власника, наприклад, громади, на отримання економічної вигоди від володіння об’єктом майна.
Постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015, а також від 30.11.2016 зобов’язано стягнути із суб’єктів, які, порушуючи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, на користь органів місцевого самоврядування завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |