Державна фіскальна служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу, отриманого військовослужбовцями у вигляді грошових компенсацій та підйомної допомоги і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Статтею 9-1 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено продовольче забезпечення військовослужбовців, грошова компенсація вартості за неотримане речове майно, а також виплата підйомної допомоги при переїзді військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі - Порядок № 178), згідно з п. З якого грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення, зокрема у разі звільнення військовослужбовця з військової служби.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.07.2011 № 530 затверджено Положення про продовольче забезпечення в Державній прикордонній службі України на мирний час (далі - Положення № 530), розділом ІІ якого передбачено забезпечення особового складу Державної прикордонної служби України продовольством.
Відповідно до п. 2.14 розділу ІІ Положення № 530 виплата встановленої вартості норм харчування за час відпустки курсантам академії не проводиться, крім курсантів із сиріт, осіб, позбавлених батьківського піклування або у яких один із батьків загинув під час виконання обов'язків військової служби, а також під час перебування зазначеної категорії громадян у відпустці у зв'язку із хворобою.
На шлях прямування до місця проведення відпустки і назад виплачується, зокрема грошова компенсація у порядку, вказаному в розділі VIII Положення № 530.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.08.2016 № 848 затверджено Інструкцію про умови та порядок виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Інструкція № 848) пунктом 1 якої встановлено, що військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу (далі - військовослужбовці), що переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, строк навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією органу (підрозділу) Державної прикордонної служби України (далі -орган (підрозділ) Держприкордонслужби), виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.
Залежно від посади, на яку призначено військовослужбовця або яку він займав до дня прибуття органу (підрозділу) Держприкордонслужби до нового пункту постійної дислокації, розмір підйомної допомоги визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) (п. 2 Інструкція № 848).
Водночас пунктом 1 ст. 12 Закону № 2011 передбачено, що для військовослужбовців офіцерського складу у разі відсутності службового жилого приміщення військова частина зобов'язана орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовців та членів їх сімей або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення. Розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Кодексом, відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 якого дохід з джерелом його походження з України - це будь-який дохід, отриманий, зокрема, резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України.
Пунктом 164.2 ст. 164 Кодексу визначено доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Так, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи у вигляді:
суми грошової компенсації, що виплачується військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення (п.п. «ж» п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 Кодексу);
суми грошового або майнового утримання чи забезпечення військовослужбовців строкової служби (у тому числі осіб, що проходять альтернативну службу), передбаченої законом, яка виплачується з бюджету чи бюджетною установою (п.п. 165.1.10 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Отже, суми грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби (крім доходів, передбачених п.п. «ж» п.п. 165.1.1 та п.п. 165.1.10 п. 165.1 ст. 165 Кодексу), у переліку, визначеному ст. 165 Кодексу, не вказані, а отже, оподатковуються відповідно до п.п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 Кодексу на загальних підставах.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Водночас суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян (п. 168.5 ст. 168 Кодексу).
При цьому лише до утриманої суми податку на доходи фізичних осіб із грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, що виплачується військовослужбовцям у разі звільнення їх з військової служби відповідно до Порядку № 178, застосовуються положення п. 168.5 ст. 168 Кодексу.
Відповідно до п. 1 частини першої ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464), платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) є, зокрема, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, для військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
Згідно з абзацом другим п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464 базою нарахування єдиного внеску для зазначених платників є суми грошового забезпечення кожної застрахованої особи.
Враховуючи наведене суми грошового забезпечення військовослужбовця є базою нарахування єдиного внеску.
Водночас постановою Кабінетом Міністрів України від 22.12.2010 № 1170 (далі - Перелік № 1170) затверджено Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з п.4 розділу ІІ якого витрати на харчування учасників спортивних заходів, у тому числі судців, на час перебування на спортивних змаганнях та навчально-тренувальних зборах у межах установлених норм належить до виплат, на які не нараховується єдиний внесок.
Крім того відповідно до абз. 2 п.6 розділу І Переліку № 1170 не нараховується єдиний внесок на компенсаційні виплати та добові, які виплачуються у разі переїзду на роботу в іншу місцевість згідно із законодавством.
Щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб грошової компенсації, яка виплачується спортивним суддям (військовослужбовцям).
Статтею 30 Закону України від 24 грудня 1993 року N 3808-ХІІ «Про фізичну культуру і спорт» передбачено, що форми, зміст і порядок організації фізичної підготовки та спортивної діяльності військовослужбовців, працівників правоохоронних органів, рятувальних та інших спеціальних служб визначаються на підставі цього Закону нормативно-правовими актами відповідних органів державної влади.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, необхідне детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |