Головне управління ДФС у м. Києві в порядку ст. 52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-ІУ зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) розглянуло Ваш запит про надання податкової консультації від щодо оподаткування окремих видів доходів податком на доходи фізичних осіб і військовим збором та порядку нарахування і сплати земельного податку в межах компетенції повідомляє наступне.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ.
Відповідно п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст.162 ПКУ платниками податку є фізична особа-резидент, яка отримує доходи, зокрема, з джерела їх походження в Україні.
Об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст.163 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розд. IV ПКУ (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено статтею 174 ПКУ.
Об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 ПКУ, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розд. IV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ст. 174 ПКУ).
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються (дарується) членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).
Ставка податку 5 відсотків бази оподаткування (п. 167.2 ст. 167 ПКУ) застосовується у випадках, прямо зазначених відповідними нормами розд. IV ПКУ, зокрема, до доходу отриманого у вигляді дарунку від осіб, які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ.
Пунктом 174.3 ст. 174 ПКУ визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці (обдаровані), які отримали спадщину (дарунок).
Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (п.п. 168.2.1 п.168.2 ст.168 ПКУ).
Відповідно до п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 ПКУ фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього розділу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету:
а) у разі коли така фізична особа є податковим агентом, - за місцем реєстрації у контролюючих органах;
б) у разі нотаріального посвідчення договорів купівлі-продажу майна резидентами та нерезидентами, посвідчення договорів дарування чи видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам - за місцем нотаріального посвідчення таких договорів (одержання свідоцтв);
в) в інших випадках - за її податковою адресою.
Відповідно до п. 45.1 ст. 45 ПКУ платник податків - фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків - фізичною особою визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV ПКУ (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).
Крім того, відповідно до п.п. 1.1 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує дохід у вигляді дарунку.
Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розд. XX ПКУ).
Згідно з п.п. 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ, за ставкою, визначеною п.п. 1.3 п. 16-1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ (1,5 відсотка від об’єкта оподаткування).
Таким чином, фізична особа - резидент, яка отримала дарунок від не членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, зобов’язана подати податкову декларацію та самостійно сплатити за місцем податкової адреси податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків бази оподаткування (код класифікації доходів бюджету 11010500) та військовий збір в розмірі 1,5 відсотки від об’єкта оподаткування (код класифікації доходів бюджету 11011000).
Інформація про реквізити банківських рахунків для сплати податків відповідно до адміністративно - територіального устрою України оприлюднена на офіційному сайті веб-порталі ДФС в рубриці «Бюджетні рахунки» (http://kyiv.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/).
Щодо порядку нарахування та сплати земельного податку фізичними особами повідомляємо наступне.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 ПКУ (ч. 1 п. 286.5 ст. 286 ПКУ).
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом
календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (ч. 2 п. 286.5 ст. 286 ПКУ).
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - фізичної особи до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає (вручає) податкове повідомлення-рішеиня новому власнику після отримання інформації про перехід права власності (ч. З п. 286.5 ст. 286 ПКУ).
Відповідно до ч. 5 п. 286.5 ст. 286 ПКУ платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки для проведення звірки даних.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (ч. 1 п. 287.5 ст. 287 ПКУ).
Форма податкового повідомлення-рішення, затверджена додатком 1 до наказу Міністерства Фінансів України від 28.12.2015 року № 1204, зі змінами і доповненнями, яка передбачає зазначення бюджетного рахунку одержувача платежу.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ (ч. 2 п. 287.5 ст. 287 ПКУ).
Ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, встановлюються органами місцевого самоврядування (п. 284.1 ст. 284 ПКУ).
Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Податкове зобов’язання з цього податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених п. 102.1 ст. 102 ПКУ (п. 287.10 ст. 287 ПКУ).
Чинним законодавством не передбачені випадки щодо необхідності повідомлення про сплату податків контролюючих органів.
Таким чином, фізична особа - власник земельної ділянки сплачує земельний податок протягом 60 днів з дня отримання податкового повідомлення-рішення на бюджетний рахунок, зазначений в податковому повідомленні-рішенні.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |