X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.04.2018 р. № 1519/П/99-99-13-01-02-14/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо деяких питань здійснення діяльності фізичною особою, яка провадить незалежну професійну та одночасно підприємницьку діяльність і можливості перебувати найманим працівником, та у межах компетенції повідомляє.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначено Податковим кодексом України (далі - Кодекс).

Контролюючі органи безоплатно надають консультації платникам податків з питань практичного використання норм податкового законодавства (п. 52.1 ст. 52 Кодексу).

Відповідно до п.п. 14.1.226 п.14.1 ст. 14 Кодексу, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Отже, фізична особа, яка має намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язана дотримуватись вимог п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу щодо заборони перебування найманим працівником в межах такої незалежної професійної діяльності.

Водночас зазначаємо, обмеження та вимоги щодо несумісності одночасного здійснення незалежної професійної діяльності та іншої діяльності (у тому числі, але не виключно, підприємницької діяльності) передбачено законодавством України, яке регулює певну професійну діяльність, зокрема, для приватних нотаріусів -Закон України від 02 вересня 1993 року № 3425 «Про нотаріат», для адвокатів -Закон України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та інші.

Разом з тим, слід зауважити, що з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів і матеріалів, що стосуються окремої справи та порушених питань.

Відповідно до п.52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.