X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.04.2018 р. № 1705/П/99-99-13-01-02-14/ІПК

Державна фіскальна служба України розглянула Ваш запит на отримання індивідуальної податкової консультації щодо включення до переліку витрат сплачених сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та сум щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування і у межах компетенції повідомляє.

Правовий порядок регулювання оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність в Україні, встановлюється Податковим кодексом України (далі - Кодекс).

Згідно з пунктом 178.3 статті 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

При цьому Кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

При визначенні сукупного чистого доходу фізичних осіб, які здійснюють незалежну адвокатську діяльність доцільно враховувати витрати, пов'язані з організацією такої діяльності та обумовлені вимогами Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 „Про адвокатуру та адвокатську діяльність”.

У зв’язку з цим для визначення переліку витрат, які можуть бути враховані при обчисленні оподатковуваного доходу фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, доцільно скористатися узагальнюючими податковими консультаціями, затвердженими наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185 та наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 885 (далі - УПК).

Разом з тим повідомляємо, що згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга) та мати підтверджуючі документи.

Форму Книги та Порядок її ведення затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 „Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення” (далі - Порядок).

Так, Порядком передбачено, що Книга ведеться за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід. На підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

За результатами року на підставі даних Книги фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, до 1 травня року, що настає за звітним, подають податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (зі змінами), та самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплачують
суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначені в поданій податковій декларації (пункт 179.7 статті 179 Кодексу).

Отже, суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування сплачені фізичною особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, включаються до витрат того звітного періоду, в якому вони сплачені.

Відповідно до п.52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.