X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ПОЛТАВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.04.2018 р. № 1748/К/16-31-13-02-21/ІПК

Головне управління ДФС у Полтавській області відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.10 за №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) розглянуло звернення щодо заповнення додатку Ф2 до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік фізичною особою, яка проводить незалежну професійну діяльність (адвокат), та повідомляє наступне.

Статтею 178 ПКУ визначено порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Відповідно до п.178.3 ст. 178 ПКУ оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними у податковій декларації (пункт 178.7 статті 178 ПКУ).

Форма податкової декларації (далі - Декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» із змінами (далі - Наказ №859).

Пунктом 178.6 статті 178 ПКУ визначено, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести Книгу обліку доходів та витрат, форму та порядок заповнення якої затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481 "Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення", на підставі якої здійснюється заповнення Декларації.

Нормами чинного ПКУ не передбачено конкретного переліку витрат для фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід для визначення об’єкта оподаткування, є їх належність та необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.

Узагальнюючою податковою консультацією щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженою наказом ДПС України від 24.12.2012 № 1185 (далі - Наказ № 1185), визначено необхідний перелік витрат, обумовлений вимогами Закону України від 05 липня 2012 року № 5076 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які можуть бути враховані для визначення сукупного чистого доходу фізичними особами при здійснення незалежної адвокатської діяльності, серед яких, зокрема, суми сплати адвокатами внесків до Пенсійного фонду та сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.

Отже, сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування, яка сплачена адвокатом у 2018 році, може бути віднесена до витрат при заповненні Декларації за 2018 рік.

Сума щорічного внеску за забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, яка сплачена у 2017 році, може бути включена до витрат у Декларації за 2017 рік.

Також, відповідно до Наказу № 859 у розділі IV додатка Ф2 до Декларації витрати адвоката, пов’язані зі сплатою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування за себе, як за застраховану особу, відображаються у графі 8 «Інші витрати, включаючи вартість виконаних робіт, послуг».

Додатково повідомляємо, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 ПКУ).