Державна фіскальна служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула лист щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Відповідно до п.п. З п. 1 ст. 1 Закону України від 06 вересня 2012 року № 5204-VI «Про державні лотереї в Україні» (далі - Закон № 5204) визначено, що державна лотерея - це лотерея, що проводиться оператором лотерей відповідно до Закону № 5204.
Оператор державних лотерей - це юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, що одержала право на проведення державних лотерей у порядку, визначеному Законом № 5204 (п.п. 11 п. 1 ст. 1 Закону № 5204 ).
Згідно з п. 2 ст. 6 Закону № 5204 оператор державних лотерей забезпечує діяльність, спрямовану на проведення державних лотерей на всій території України.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 Кодексу.
Згідно з п.п. 196.1.4 п. 196.1 ст. 196 розділу V Кодексу не є об'єктом оподаткування ПДВ, зокрема, операції з випуску, обігу та погашення лотерейних білетів, інших документів, що засвідчують право участі в лотереях; придбання фішок, жетонів, внесення в інший спосіб плати за право участі в азартній грі, виплата (передача) виграшу суб'єктом господарювання, який проводить азартні ігри; внесення ставки з метою укладення парі та виплата виграшу суб'єктом господарювання, який проводить парі (букмекерське парі, парі тоталізатора); виплати грошових виграшів (призів) і грошових винагород.
Отже, операції, пов’язані з проведенням державних лотерей, не є об'єктом оподаткування ПДВ виключно в межах переліку, визначеного п.п. 196.1.4 п. 196.1 ст. 196 Кодексу. Усі інші операції оператора державних лотерей, не передбачені п.п. 196.1.4 п. 196.1 ст. 196 Кодексу, є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до п. 185.1 ст. 185 Кодексу.
Відповідно до п.п. 134.1.4 п. 134.1 ст. 134 Кодексу дохід суб'єктів, які здійснюють випуск та проведення лотерей, підлягає оподаткуванню згідно з п. 141.8 ст. 141 Кодексу.
Згідно з п. 141.8 ст. 141 Кодексу дохід суб'єктів, які здійснюють випуск та проведення лотерей, від операцій з випуску та проведення лотерей підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною у п. 136.6 ст. 136 Кодексу.
Прибуток суб'єктів, що здійснюють випуск та проведення лотерей, від здійснення іншої діяльності, яка не пов'язана із випуском та проведенням лотерей, нараховується та сплачується за правилами цього розділу за базовою (основною) ставкою податку.
Нарахований суб'єктами, що здійснюють випуск та проведення лотерей, податок на дохід за ставкою, визначеною в п. 136.6 ст. 136 Кодексу, не є різницею та не зменшує фінансовий результат до оподаткування такого суб'єкта.
Підпунктом 14.1.271 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що дохід суб'єктів, які здійснюють випуск та проведення лотерей, від операцій з випуску та проведення лотерей складається з доходу, що залишився після формування призового (виграшного) фонду та суми безнадійної заборгованості, визначеної п.п. «е» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Дохід суб'єктів, які здійснюють випуск та проведення лотерей, що залишився після формування призового (виграшного) фонду, - частина коштів, що становить різницю між загальною сумою доходів, отриманих від прийняття ставок у лотерею, та сумою сформованого призового (виграшного) фонду лотереї відповідно до умов її проведення.
Для цілей цього підпункту під загальною сумою доходів, отриманих від прийняття ставок у лотерею, розуміється сума грошових коштів, отриманих у готівковій та/або безготівковій формі в касу та/або на рахунки оператора лотерей.
Отже, при здійсненні операцій з випуску та проведення лотерей податком на прибуток підприємств оподатковується дохід, що залишається після формування призового (виграшного) фонду та суми безнадійної заборгованості, визначеної п.п. «е» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу
Враховуючи, що під загальною сумою доходів, отриманих від прийняття ставок у лотерею, розуміється сума грошових коштів, отриманих у готівковій та/або безготівковій формі в касу та/або на рахунки оператора лотерей, то у разі проведення рекламних акцій, участь або проведення в яких надає гравцеві права на отримання знижки на білет державної лотереї, до загальної суми доходів включається вартість білета лотереї, яку гравець фактично сплатив з урахуванням наданої знижки. У разі безкоштовної видачі гравцю лотереї в якості виграшу вартість білета лотереї не враховується у загальній сумі доходу, отриманого від прийняття ставок у лотерею.
Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є фізичні особи - резиденти.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у п.п. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
При цьому вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військового збору із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 Кодексу та ставку військового збору — 1,5 відсотка, встановлену п. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу (п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).
Отже, дохід у вигляді знижки вартості білета державної лотереї, яка надається фізичній особі оператором державних лотерей включаються податковим агентом до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства в частині оподаткування доходів фізичних осіб необхідно детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушених питань.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |